Naučnici sa Univerziteta u Mančesteru su pomoću rendgenske kompjuterske tomografije uspeli da prikažu princip rada čuvene njemačke mašine za šifrovanje „Enigma“, a rezultati istraživanja objavljeni su na sajtu Univerziteta.
Stručnjaci su napravili više od 1.500 fotografija mašine i predstavili su ih u vidu 3-D animacije, gde se mogu vidjeti detalji „Enigme“, provodnici i rotori koji stvaraju kriptografske kombinacije.
Profesor Filip Vizers je istakao da su naučnici prvi put uspjeli da istraže unutrašnjost mašine a da je ne oštete.
Stručnjaci navode da se „Enigma“ ne razlikuje previše od obične pisaće mašine, ali je gotovo nemoguće dešifrovati poruku, budući da to zahtjeva isti uređaj i specijalni kod.
Prve mašine „Enigma“ pojavile su se dvadesetih godina prošlog vijeka, ali su se najviše distribuirale u nacističkoj Njemačkoj.
Nijemci su u početku koristili mašinu sa tri rotora, ali je Poljska 1938. godine uspjela da dođe do kodova. Nakon toga je dodat još jedan rotor, ali su stručnjaci iz Blečli parka, gdje se nalazila glavna kriptografska jedinica Velike Britanije, 1941. godine otkrili princip rada poboljšane mašine.