Могло би се закључити да је обавјештајна служба ЕУ одрадила добар посао. У понедјељак касније навече агенција "Блумберг" објављује да ЕУ предлаже наметање санкција неколицини кинеских компанија за које је увјерена да помажу Руси у развијању нападачких беспосадних летјелица које се користе у агресији на Украјину.
Неколико сати касније, изабрани амерички предсједник Доналд Трамп објављује да ће први дан мандата наметнути царине Мексику, Канади и Кини.
Трамп је у понедјељак навече објавио да ће први дан мандата наметнути 25 одсто царина на увоз из Мексика и Канаде, јединих копнених комшија с којима постоји споразум о зони слободне трговине.
Поручио им је да морају зауставити доток дроге, посебно фентанила, који изазива велик број смрти у САД, те улазак миграната. Сједињене Државе представљају одредиште 83 одсто мексичког и 75 одсто канадског извоза. Мексички пезос и канадски долар су одмах потонули.
Кина може рачунати на додатних десет одсто царина на досадашње.
"Није потпуно јасно шта би то значило за Кину будући да је претходно обећао укинути кинески трговински статус најповлаштеније нације и увести царине на кинески увоз веће од 60 одсто", пише "Ројтерс".
Мексико се под ударом нашао и зато што је Кина, да би избјегла трговинске забране које се вуку још од првог Трамповог мандата, а наставио их је садашњи предсједник Џозеф Бајден додајући нове, дио производње смјестила у комшијску земљу САД коју користи као одскочну даску за улазак у Америку.
Ни Сједињене Државе ни Кина неће побиједити у трговинском рату, објавила је кинеска амбасада у Вашингтону.
"Кина вјерује да је кинеско-америчка привредна и трговинска сарадња од обостране користи", саопштио је портпарол амбасаде Лиу Пенгју.
"Нико неће побиједити у трговинском или царинском рату", додао је Лиу.
Огласио се и Пекинг, за сада на нивоу портпарола Мао Нинг, која је поручила:
"У принципу, отворени смо за одржавање дијалога и комуникације".
Пекинг не жури у реакцијама, тражиће моделе како одговорити јер до увођења царина има нешто мање од два мјесеца, па се могу припремити мјере реторзије. Познавајући разборитост стручњака у кинеским финансијским и економским институцијама, не треба сумњати да су већ разрадили низ сценарија, али над свима виси кључно питање: како намирити губитак који ће царине свакако изазвати?
ЕУ за сада не показује намјеру ублажавања мјера заштите тржишта, извори из Брисела потврдили су да нема договора о смањењу царина на увоз кинеских електричних аутомобила. Агенција "Блумберг" сматра да су Трампове пријетње подсјетник да планира користити овлаштења наметања царина, или барем пријети да ће их користити, као полугу против савезника и противника подједнако, пише "Јутарњи лист".