Амерички предсједник Доналд Трамп у суботу је одбио да искључи војну силу у својој кампањи за преузимање Гренланда, рекавши да има обавезу да обезбиједи власништво над данском територијом која је више пута одбијала његове покушаје.
Дан након што су високи званичници из његове администрације, укључујући потпредсједника Џеј Ди Венса, посјетили америчку војну базу на острву, Трамп је у интервјуу за НБЦ њуз потврдио да је "апсолутно" разговарао о припајању Гренланда.
"Узећемо Гренланд. Да, сто посто", рекао је Трамп, преноси Ен-Би-Си.
Венс је током посјете у петак оштро критиковао Данску, оптужујући је да заостаје у безбедносним инвестицијама и да је тиме Гренланд био изложен могућим инвазијама Русије и Кине. Он је позвао народ Гренланда да се отцијепи од Данске како би омогућио "разговоре" између САД и острва о потенцијалном преузимању власти.
Венс са Гренланда напао Данску, рекао је да мисли да војна сила неће бити потребна
Током посјете у петак, Венс је оштро критиковао Данску, оптужујући је да заостаје у безбедносним инвестицијама и тиме оставља Гренланд изложен могућим инвазијама из Русије и Кине. Он је позвао народ Гренланда да се отцијепи од Данске како би омогућио "разговоре" између САД и острва о потенцијалном преузимању власти.
Он је потом рекао новинарима да не предлаже промјену званичне политике администрације. Умјесто тога, он је нагласио да Трамп вјерује да војна сила неће бити неопходна за америчко преузимање Гренланда.
"Не мислимо да ће војна сила икада бити неопходна", рекао је Венс у бази Питуфик.
Трамп: Никада не искључујем војну силу
На питање о тим коментарима током интервјуа за Ен-Би-Си, Трамп је поновио своју посвећеност идеји да САД преузму контролу над острвом, али и додао да постоји „добра могућност“ да се то постигне без војне интервенције.
"Не, никада не искључујем војну силу. Али мислим да постоје добре шансе да то можемо и без ње", рекао је Трамп.
"Имамо обавезу да заштитимо свијет. Овдје се ради о свјетском миру и међународној безбједности. И док сам ја предсједник, то је моја одговорност. Не, ништа не искључујем."
Бурне реакције након Венсове посјете
Посјета Венса и других званичника Трампове администрације, укључујући његову супругу Ушу Венс, замијенила је вишедневно путовање које је друга дама планирала без њега. Првобитни план је отказан након што је бивши премијер Гренланда назвао посјету "веома агресивном" и "провокацијом", а гренландска влада је саопштила да америчка делегација није позвана у званични обилазак острва.
Потпредсједник је, заједно са Трамповим савјетником за националну безбједност Мајклом Валцом и министром за енергетику Крисом Рајтом, посјетио америчку војну базу на Гренланду.
Венс је у својим изјавама оптужио Данску да "недовољно улаже" у безбједност Гренланда.
"Наша порука Данској је врло једноставна: нисте учинили довољно за народ Гренланда", рекао је он.
"То се мора промијенити. А пошто није, зато је политика предсједника Трампа према Гренланду управо оваква."
На ове изјаве реаговао је дански министар спољних послова Ларс Løkke Расмусен, рекавши на друштвеној мрежи Кс да Данска може да прихвати критике, али не и тон који користи Трампова администрација.
"Не разговарате тако са блиским савезницима", рекао је Расмусен, позивајући САД да раде са Данском на јачању свог војног присуства на Гренланду.
Нови премијер Гренланда Јенс-Фредерик Нилсен рекао је да коментари америчких званичника показују "недостатак поштовања" према острву. Иако је Данска чланица НАТО-а и већина Гренланђана се противи анексији Сједињених Држава, амерички предсједник истрајава.
"Гренланд нам је изузетно важан за међународну безбједност. Морамо да имамо Гренланд", рекао је Трамп у петак у Бијелој кући.