Полиција у Сијера Леонеу истражује смрт троје дјеце која су била подвргнуте женском обрезивању.
Адамсаy Сесаy (12), Саламату Јалох (13) и Кадијату Бангура (17) умрле су током церемоније иницијације у сјеверозападној покрајини земље прошлог мјесеца, наводи се у локалним извјештајима.
Амината Корома, извршни секретар Форума против штетних пракси (ФАХП), организације која ради на заустављању обрезивања жена у Сијера Леонеу, рекла је да су родитељи дјевојчица и они који су их резали у полицијском притвору.
Обрезивање жена укључује дјелимично или потпуно уклањање вањских женских гениталија и сматра се кршењем људских права жена и дјевојчица.
УН је 2012. године донио резолуцију о забрани, али оно се још увијек практикује у 30-ак земаља.
Уницеф ће сљедећег мјесеца објавити нове бројке о глобалној преваленцији, али тренутне процјене показују да је најмање 200 милиона жена и дјевојчица било подвргнуто обрезивању.
Упркос позивима активиста и заговорника људских права да се та пракса криминализује – укључујући позиве посебног извјестиоца УН-а за насиље над женама и дјевојчицама – она је и даље легална у Сијера Леонеу. Национално истраживање из 2019. показало је да је 83% жена било подвргнуто обрезивању, што је благи пад у односу на 90% у 2013.
Поступак је дио традиционалног ритуала иницијације којим се обиљежава ступање дјевојке у женскост. Проводе га совеисови, старији чланови тајних друштава Бондо која се састоје искључиво од жена.
ФАХП лобира за закон који би криминализовао обрезивање жена и ради на промовисању алтернативних обреда прелаза који се одричу те праксе.
Прошле године организација је организовала церемоније иницијације без обрезивања женских гениталија у три округа, а нада се да ће ове године проширити на још два.
"Резултати су били врло охрабрујући", рекла је Корома.
"Много је позитивних аспеката Бондо друштава. Они уче дјевојке о љековитим својствима биљака и преносе историју наше културе. Наш слоган је, 'Реците да Бонду, не обрезивању'", додала је.
Истраживања су открила да су најефикасније церемоније без обрезивања и даље оне које омогућавају совеиси.
“Кад се састанемо са совеисима, често кажу да им је обрезивање жена важан извор прихода. Породице могу потрошити између 300 и 400 долара на цијелу церемонију, која траје три седмице. Морамо то моћи замијенити нечим другим", рекла је Корома.
“Мишљења људи о обрезивању жена се мијењају, али то је постепена промјена. Не вјерујем да ћу доживјети потпуно искорјењивање ФГМ-а током свог живота, али врло сам оптимистична у погледу нових генерација. Они ће бити ти који ће томе стати на крај", додала је она.
Године 2021. Масераy Сеи, 21, из округа Бонте у јужном Сијера Леонеу умрла је од компликација након подвргавања обрезивању.
Практичар је оптужен за убиство из нехата, али случај је одбачен због грешке у медицинском извјешћу о Сеијиној смрти.
Дивја Сринивасан, која води укидање штетних пракси у невладиној организацији "Једнакост сада", рекла је:
“Потпуно је неприхватљиво да упркос томе што жене и дјевојке и даље умиру од обрезивања жена у Сијера Леонеу, остаје потпуна апатија владе и неспремност да предузму очајнички потребне мјере за спречавање тих смрти или забрану такве праксе".