Туриста из Ахмедабада у Индији, који је са породицом уживао у зиплајн вожњи изнад долине Баисаран у Кашмиру 22. априла, несвјесно је камером забиљежио почетак терористичког напада у којем је убијено 26 особа.
На видео снимку који се појавио у јавности у понедјељак, чују се звуци за које се вјерује да су пуцњеви, док се у позадини виде како људи панично бјеже, а најмање једна особа пада на тло. Видео је снимио 36-годишњи Руши Бат из насеља Палди у Ахмедабаду, који је изјавио да је снимак направљен "из забаве", потпуно несвјестан да се у том тренутку дешава напад.
"Тек након 20-ак секунди схватио сам да је ријеч о терористичком нападу, када сам угледао више људи рањених мецима испод мене", изјавио је Бат за " The Indian Express.
У тренутку пуцњаве био је са супругом Бакти (35) и сином Претом (11), а породично путовање планирано за период од 16. до 27. априла морали су прекинути дан раније.
Бат је снимак направио мобилним телефоном користећи селфи штап, а како тврди, када је схватио озбиљност ситуације, прекинуо је снимање и дословно искочио са зиплајн кабла прије крајње тачке.
"Супруга ми је тада рекла да су нападачи убили двије особе из две различите породице након што су их питали за вјеру. И сам сам видио њихова тијела", додао је.
Бат је казао како су он и његова породица у паници потрчали с мјеста напада, кратко се прикрили лежећи на земљи, те наставили бјежати када је пуцњава накратко стала. Недуго затим стигли су припадници војске који су их евакуисали на сигурно.
Дан након догађаја, 23. априла, Бат је прегледао снимак и послао га једном полицајцу у Ахмедабаду.
"Након што је он спровео одређене провјере, дао ми је дозволу да видео подијелим с медијима", рекао је.
Иако је видео сада доступан јавности, Бат наводи да га до данас ниједна сигурносна агенција није контактирала ради службене изјаве.
Породица је након напада одмах напустила Пахалгам и вратила се у Сринагар, одакле су 23. априла отпутовали натраг за Ахмедабад.
Индија је за овај напад оптужила Пакистан, у којем је 22. априла убијено 26 мушкараца. Исламабад је одбацио оптужбе, а обе стране су потом размијениле ватру у Кашмиру, упутиле дипломатске пријетње, протјерале грађане и затвориле границу.