Турска је забранила избор порођаја царским резом у приватним здравственим установама према новим прописима министарства здравља.
Овај потез, који је изазвао снажне критике опозиционих политичара и група за људска права, услиједио је након бурне националне дебате о пракси рађања дјеце.
Предсједник Реџеп Тајип Ердоган дуго је промовисао оно што назива “природним порођајима” и критиковао високу стопу порођаја царским резом.
– Планирани царски резови не могу се радити у медицинском центру – наводи се у упису у Службеном листу од 19. априла.
Нова правила, која се примјењују на приватне здравствене установе, била су главна вијест у турским медијима у недјељу.
Турска има највећу стопу порођаја царским резом међу 38 земаља чланица Организације за економску сарадњу и развој, према најновијим доступним подацима из 2021. Подаци из Свјетског прегледа становништва показују 584 царских резова на 1.000 новорођених у Турској те године.
Питање је добило додатну пажњу прошлог викенда када су играчице Сиваспора изашле на терен уочи меча Супер лиге против Фенербахчеа носећи транспарент министарства здравља који промовише вагинални пород.
На транспаренту је писало “Doğal doğum doğaldır“, што значи “Природно рођење је природно”.
Кампања је изазвала бијес међу опозиционим посланицима, здравственим радницима и заговорницима права жена.
– Као да земља није имала других проблема, мушки фудбалери говоре женама како да рађају – написао је Гокче Гокчен, замјеник предсједника главне опозиционе Републиканске народне партије (ЦХП), на мрежи X.
Ердоган је у јануару 2025. прогласио “Годином породице”, наводећи опадајућу стопу фертилитета у Турској, која је 2023. достигла рекордно ниску разину од 1,51. Често је позивао жене да имају најмање троје дјеце.