Број жртава поплава у централној и источној Европи које је донио циклон Борис повећао се на 15, а ријеч је о најгорим поплавама у посљедње двије деценије на подручју од Аустрије до Румуније.
У Чешкој је евакуисано више од 12.000 људи, а четвртина домаћинстава остала је без струје, наводи Ројтерс.
У Румунији су поплаве протеклог викенда однијеле шест живота, док су у Аустрији страдали ватрогасац и двојица мушкараца од 70 и 80 година.
Пољска агенција ПАП јавила је да је у Пољској пет особа погинуло у поплавама.
У Чешкој Републици једна особа је изгубила живот усљед невремена, рекао је полицијски званичник.
Министар унутрашњих послова Мађарске Шандор Пинтер изјавио је да је влада у Будимпешти потпуно спремна за пораст водостаја Дунава и његових притока и да је 12.000 војника у приправности за пружање помоћи.
За пораст водостаја Дунава припрема се и словачка пријестоница Братислава.
У Аустрији су током ноћи нивои ријека опали, али су званичници најавили други талас киша и поплава.
Пограничне области између Чешке Републике и Пољске тешко су погођене протеклог викенда, а обилне кише изазвале су рушење мостова и велику материјалну штету и приморале становништво на евакуацију.
Док се ријеке у тој пограничној области данас полако повлаче, размјере поплава су све видљивије у великим градовима.
Градоначелник пољског града Вроцлава, Јацек Сутрик, изјавио је да се врх поплавног таласа очекује у сриједу.
У Чешкој Републици, ријека Морава је поплавила око 70 одсто града Литовела, 230 километара источно од Прага, а у Острави, на сјевероистоку Чешке, због поплава су затворени електрана и два хемијска постројења.
Михал Писко, градоначелник пољског града Клоцка надомак границе са Чешком, изјавио је да се вода повукла, али да је помоћ и даље потребна.
„Потребна нам је флаширана вода и сува храна јер смо отворили пункт за људе евакуисане из поплављених области“, рекао је он за телевизију РМФ ФМ и навео да дјеца неће ићи у школу до краја седмице.
Половина града тренутно нема струју.
Пољска министарка просвјете Барбара Новацка изјавила је да је затворено око 420 школа у четири покрајине.