Распоређивање мировних снага на "историјске руске територије", односно на територију Украјине које контролише Русија, могло би да доведе до Трећег свјетског рата, изјавио је данас секретар Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу.
"Било би исправније те војнике назвати освајачима или окупаторима"', навео је он у интервјуу за ТАСС.
Он је изразио сумњу шта ће конкретно бранити припадници мировних снага ако буду распоређени у Украјини.
"Нацистички режим, маршеве и бакљаде са симболима СС дивизија? Подржаће прогон православних? Одузеће становништву руског говорног подручја права да говори свој матерњи језик, очува сопствену културу и традицију?", рекао је Шојгу.
Задржавамо право да користимо нуклеарно оружје
Шојгу је истакао и да Русија задржава право да користи нуклеарно оружје у случају агресије на њу или Бјелорусију, укључујући и употребу конвенционалног наоружања.
"У новембру 2024. године унијете су измјене у Основе државне политике Руске Федерације у области нуклеарног одвраћања, према којима Русија задржава право употребе нуклеарног оружја у случају агресије на њу или Републику Бјелорусију, укључујући и коришћење конвенционалног наоружања", рекао је он.
Русија, према ријечима Шојгуа, "будно прати војне припреме европских земаља".
"У складу са Стратегијом националне безбједности Руске Федерације, у случају да стране државе почине непријатељске акције које представљају пријетњу суверенитету и територијалном интегритету Руске Федерације, наша земља сматра легитимним предузимање симетричних и асиметричних мјера неопходних за сузбијање таквих акција и спречавање њиховог понављања", подсјетио је он за агенцију ТАШ.
Нуклеарно одвраћање, како је додао, "спроводи се у односу на државе и војне коалиције које Русију виде као потенцијалног непријатеља и посједују оружје за масовно уништење или значајан борбени потенцијал снага опште намјене".
Осим тога, такве акције се односе и на државе које обезбјеђују своју територију и ресурсе за припрему и спровођење агресије на Руску Федерацију.
"Задаци обезбјеђивања интегритета јединственог одбрамбеног простора Русије и Бјелорусије, заједничко спровођење мјера стратешког одвраћања садржани су у Концепту безбједности Савезне државе и Уговору измедју Руске Федерације и Републике Бјелорусије о гаранцијама безбједности усвојеном у децембру 2024. године, који је развијен уз директно учешће савјета за безбједност двије земље", навео је Шојгу.