Упозорење

Уводе се оштре контроле, спремите се за хаос: Још једна дражава ЕУ затвара границе

  • Извор: Агенције
  • 29.10.2024. 10:32

Туристи су упозорени да се спреме на дужа чекања приликом путовања у Француску, након што је та земља постала посљедња у низу чланица ЕУ која је донијела одлуку да поново успостави контролу на својим шенгенским границама, у циљу сузбијања миграције.

Повећана контрола на границама ступа на снагу од 1. новембра.

У саопштењу француске владе се наводи да ће провјере бити уведене због "озбиљних пријетњи јавној политици, јавном реду и унутрашњој безбједности које представљају терористичке активности на високом нивоу".

Француска је кренула стопама шест других чланица ЕУ, међу којима је и Њемачка, које су увеле сличне контроле, наводећи као разлог забринутост због неограничених миграција.

Нова уредба неће утицати на све путнике, већ ће се контроле на лицу мјеста вршити на граници, али су стручњаци за путовања упозорили су да би око 100 милиона туриста који посјећују Француску сваке године, укључујући Британце, могли да се суоче са хаосом и потенцијалним кашњењима на граници.

СИПА не располаже информацијама о постојању кампова у Српској

СИПА не располаже информацијама о постојању кампова у Српској

Нове граничне контроле утицаће на копнене, поморске и ваздушне путеве Француске са шест њених сусједних чланица Шенгена: Белгијом, Њемачком, Италијом, Луксембургом, Шпанијом и Швајцарском.

Повећана ограничења, односно строже контроле, требало би да трају до 1. априла 2025. године, уз напомену власти да би могле бити продужене.

То је први пут да је Француска увела строже контроле од пандемије ковида-19.

У оквиру Шенгенског споразума, 29 европских земаља пристало је да укине контролу унутрашњих граница са циљем постизања слободе кретања широм континента.

Међутим, Шенгенски законик о границама дозвољава државама чланицама да уведу привремене граничне провјере, ако власти вјерују да постоји озбиљна пријетња јавном реду или унутрашњој безбједности.

Њемачка исто затворила границе

У Њемачкој је влада Олафа Шолца, након напада ножем сиријског азиланта на фестивалу у Золингену и успјеха крајње десног АфД-а на изборима у Тирингији и Саксонији, одлучила на шест мјесеци да врати контроле на границе. Одлука је ступила на снагу 16. септембра.

И досад је њемачка полиција контролисала границе према Пољској, Чешкој, Аустрији и Швајцарској, а сада се контроле шире на још пет држава, на границама према Француској, Луксембургу, Холандији, Белгији и Данској. Према Шенгенском споразуму, држава чланица може увести контролу само привремено и у случају "изузетних околности".

Мартина из БиХ је најмлађи тренер бикова: Осваја кориде и воли проводити вријеме са животињама

Мартина из БиХ је најмлађи тренер бикова: Осваја кориде и воли проводити вријеме са животињама

Као резултат контрола из октобра 2023, више од 30.000 људи враћено је са граница Њемачке, изјавила је министарка полиције Ненси Фезер. То је допринијело паду броја оних који траже азил за више од петине у односу на прошлу годину, тврди она.

Нова правила ЕУ

Њемачка своје мјере представља као привремене и нужне док се чека ступање на снагу новог европског система азила. Спољне границе ЕУ коначно би требало да буду свеобухватно заштићене, а одговорност за избјеглице у Европи праведније расподијељена.

Иако Нијемци од октобра спроводе контроле на границама са Пољском, "уско координисане" са Пољацима, Варшава је протестовала, тврдећи да нису били унапријед обавијештени о плановима Њемачке.

Опасност за Шенген

Широм Европе граничне контроле учвршћују десне владе или владе центра у страху од јачања крајње деснице.

Брутална туча достављача хране - ВИДЕО

Брутална туча достављача хране - ВИДЕО

Након терористичких напада 2015. године, Француска је поновно увела граничне контроле - и од тада их углавном одржава, али је сад одлучила да појача контролу. И Данска од 2015. поново контролише границе. Француска то правда повећаном пријетњом од тероризма и пријетњом унутрашњој безбједности. Али, контроле су проблем за превознике - само између Њемачке и Холандије сваки дан путује око 100.000 камиона. Сваки сат чекања на граници кошта 100 евра по камиону, упозорила је раније логистичка задруга ТЛН.

Пратите нас и путем Вибера