Истраживање спроведено у Њемачкој показало је да више од половине младих не вјерује влади.
Према истраживању које је спровела Фондација Бертелсман, 52 одсто испитаника од 18 до 30 година у Њемачкој изјавило је да не вјерује влади.
Док је стопа оних који вјерују влади у овој старосној групи остала на 39 одсто, девет одсто је одговорило "не знам".
У Њемачкој млади имају највеће повјерење у образовни систем са 79 одсто, затим науку са 74 одсто, Европску унију (ЕУ) са 62 одсто, демократију са 59 одсто, владавину права и НАТО са 55 одсто, а слиједе Уједињене нације са 53 одсто (УН).
Према анкети, 60 одсто младих не вјерује медијима, 53 одсто не вјерује мултинационалним компанијама.
Око 50 одсто младих вјерује у демократију, 49 одсто испитаника од 31 до 70 година који су учествовали у истраживању не вјерује влади, а 46 одсто не вјерује парламенту.
Питање које је највише забрињавало младе од 18 до 30 година је "кршење људских права" са 51 одсто, затим "климатске промјене" са 46 одсто и "сексуално узнемиравање и злостављање" са 45 одсто.
Регина вон Гортз, стручњак из фондације, истакла је да млади људи у Њемачкој уопштено имају повјерење у демократију и ЕУ.
"Ово је добра вијест, посебно за изборе за Европски парламент и државне скупштине (у Њемачкој) који ће се одржати ове године, али је важно да се то повјерење не изгуби", казала је.
Гортз је нагласила да политичари треба да доносе одлуке усмјерене ка будућности у складу с интересима младих и да их више укључују у политички процес.
"Ниско повјерење у политичке доносиоце одлука, а посебно недостатак оптимизма младих генерација за будућност, озбиљан су изазов за наше демократско друштво", поручила је Гортз.