Предсједник Јужне Кореје Јун Сук Јеол је у уторак прогласио ванредно стање у земљи. Предсједник је оптужио опозицију за "антидржавне активности".
Јужнокорејски предсједник је у свом говору оптужио опозицију да "контролише парламент, симпатише Сјеверну Кореју и паралише владу антидржавним активностима".
Након његовог обраћања министар одбране је сазвао хитан састанак Савјета за безбједност, а војска је стављена у стање борбене готовости.
Иако детаљи о томе које ће мјере бити уведене током ванредног стања нису саопштене, према важећем закону у Јужној Кореји, ово су кључне мјере које предсједник може да уведе.
Ванредно стање у Јужној Кореји подразумијева строгу контролу војске над цивилним животом и у прошлости је проглашавано неколико пута.
Једна од мјера коју Јужна Кореја може да уведе је постављање војног руководства, које подразумијева да војска преузима контролу над вођењем државе, институција, укључујући Народну скупштину и правосуђе.
Ванредно стање омогућава носиоцима власти да суспендују одређена људска права, углавном слободе медија, говора и кретања. Строга цензура се уводи да би се контролисало јавно мњење.
Постоји и шанса за увођење полицијског часа, како би се људима ограничило кретање, посебно у вечерњим и ноћним часовима.
Грађанске судове могу да замијене војни судови, на којима се суди и цивилима. Уколико је потребно могу да се на кључним позицијама у градовима поставе контролни пунктови, као и да буде наређено војницима да патролирају улицама.
Ванредно стање у Јужној Кореји до сада је увођено два пута и то за вријеме владавине Парк Чунг хија, као и током устанка у Гванџуу 1980. године, преноси Телеграф.