Мистериозна болест однијела је животе више од 50 људи у Демократској Републици Конго (ДРК) само неколико сати након што су се појавили први симптоми.
Свјетска здравствена организација (СЗО) и љекари у ДРК саопштили су да је временски период од појаве симптома до смрти у већини случајева био само 48 сати. СЗО описује ову епидемију као "значајну пријетњу јавном здрављу", пренио је "Dailymail".
Званичници вјерују да је епидемија почела 21. јануара, а до понедјељка је забиљежено 419 случајева, укључујући 53 смртна исхода. Према канцеларији СЗО за Африку, први случајеви забиљежени су у граду Болоко након што је троје дјеце наводно појело мртвог слијепог миша.
Дјеца су преминула 48 сати након што су развила симптоме хеморагичне грознице, групе болести које карактеришу грозница, крварење, главобоља, болови у зглобовима и други симптоми.
"То је оно што је заиста забрињавајуће", рекао је Серге Нгалебато, медицински директор болнице Бикоро у ДРК, за "АП", мислећи на брзину којом су жртве умирале.
Ебола је један од најпознатијих узрока хеморагичне грознице. Ова вијест долази након што су љекари упозорили да је одлука предсједника Доналда Трампа да смањи капацитете ЦДЦ и забрани комуникацију са СЗО повећала ризик од будућих епидемија, како у иностранству, тако и у САД.
Званичници СЗО такође су упозорили да је број епидемија изазваних болестима које прелазе са животиња на људе, на пример кроз конзумацију заражених животиња, порастао за више од 60 процената у Африци у последњој деценији.
Званичници нису спекулисали о могућем узроку мистериозне болести. Међутим, након што је 9. фебруара забиљежен други талас епидемије у граду Бомате, узорци од 13 пацијената послати су на анализу.
Сви узорци били су негативни на еболу и друге хеморагичне болести попут марбурга, али су неки показали присуство маларије. Према подацима канцеларије СЗО за Африку, стопа смртности од ове болести износи 12.3 одсто, што је око 10 пута више него када се ковид први пут почео ширити.
Здравствени званичници упозоравају да удаљена локација епидемије, у комбинацији са слабом здравственом инфраструктуром земље, повећава ризик од даљег ширења, што захтијева хитну интервенцију на високом нивоу како би се зараза обуздала.
Ове епидемије долазе само неколико мјесеци након што је мистериозна "Болест X" прошле године харала ДРК, усмртивши 143 особе. Касније је утврђено да је вјероватно ријеч о тешком респираторном облику маларије, преноси "Телеграф".