Масовна детонација пејџера у Либану је потпуно нова врста терористичког акта коришћењем нових технологија, изјавила је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.
- Ово је потпуно нова врста терористичког акта, која комбинује и такве размјере и употребу нових технологија које изгледају као да су цивилне природе, али се користе у терористичке сврхе - рекла је Захарова на редовној конференцији за медије.
Она је додала да је Русија дубоко забринута због развоја догађаја у Либану након неколико дана невиђених терористичких сајбер-напада и израелских ваздушних удара.
- Узимајући у обзир обим и потенцијал онога што се дешава, дубоко смо забринути због опасног развоја догађаја у Либану. Подсјећам да је 19. септембра израелска авијација извршила серију фосрисарних напада на низ области у јужном Либану. Пре тога, два дана, буквално 17. и 18. септембра, Либан је био изложен невиђеним терористичким нападима, који су били по природи сајбер-напади - истакла је дипломата.
Према њеним ријечима, покретање свеобухватне израелске војне операције у Либану имало би катастрофалне последице и такав сценарио се мора избјећи.
- Увјерени смо да би покретање војне операције великих размјера у Либану имало најразорније посљедице по безбједност цијелог Блиског истока. Такав катастрофалан сценарио се мора избјећи. Поново позивамо укључене стране да покажу максималну уздржаност и прекину борбена дејства. И спремни смо на блиску сарадњу са регионалним и међународним партнерима на смањењу тензија и стабилизацији војно-политичке ситуације - истакла је Захарова.
Она је такође изразила солидарност Русије са народом Либана.
- Саосјећамо са породицама жртава. Желимо брз опоравак рањенима. И још једном скрећемо пажњу на важност утврђивања свих околности инцидента - додала је Захарова.
У Либану је 17. и 18. септембра дошло до серије експлозија комуникационих уређаја. Првог дана велики број пејџера је детонирао готово истовремено у различитим дијеловима земље. Како је саопштило либанско Министарство здравља, у посљедицама ових експлозија погинуло је 12 људи, међу којима двоје дјеце, а повријеђено је око 2,8 хиљада људи.
Сљедећег дана, у разним дијеловима Либана експлодирали су воки-токији, телефони и уређаји који се напајају преко соларних панела и литијум-јонских батерија. У поновљеном нападу погинуло је 25 људи, а 608 је повријеђено.