Администрација америчког предсједника Доналда Трампа саопштила је да замрзава више од двије милијарде долара федералних фондова за Универзитет Харвард, неколико сати након што је колеџ одбио листу захтјева Бијеле куће.
- Данашње саопштење Харварда јача забрињавајући начин размишљања о правима који је ендемски на најпрестижнијим универзитетима и колеџима наше земље - наводи се у саопштењу Министарства образовања.
Листа захтјева
Бијела кућа је прошле седмице послала Харварду листу захтјева за које је рекла да су осмишљени за борбу против антисемитизма у кампусу. Оне су укључивале промјене у управљању, пракси запошљавања и процедурама пријема.
Харвард је у понедјељак одбацио захтјеве и рекао да Бијела кућа покушава "контролисати" своју заједницу.
То је први велики амерички универзитет који се успротивио притиску Трампове администрације да промијени своју политику. Опсежне промјене које је захтијевала Бијела кућа би трансформисале рад Харварда и препустиле велики дио контроле влади.
Универзитет се неће одрећи својих права
Доналд Трамп је оптужио водеће универзитете да нису заштитили јеврејске студенте када су кампусе колеџа широм земље уздрмали протести против рата у Гази и подршке САД Израелу прошле године.
У писму заједници Харварда у понедјељак, њен предсједник Алан Гарбер рекао је да је Бијела кућа у петак послала "ажурирану и проширену листу захтјева" уз упозорење да се универзитет "мора придржавати" како би одржао "финансијски однос с владом."
- Преко нашег правног савјетника обавијестили смо управу да нећемо прихватити њихов предложени споразум. Универзитет се неће одрећи своје независности нити одрећи својих уставних права - написао је.
Гарбер је додао да универзитет није "олако схватио" своју обавезу да се бори против антисемитизма, али је рекао да влада претерује.
- Иако су неки од захтјева које је изнијела влада усмјерени на борбу против антисемитизма, већина представља директну владину регулацију "интелектуалних услова" на Харварду - рекао је.
Став Бијеле куће
Убрзо након што је његово писмо послато, одјел за образовање рекао је да одмах замрзава 2,2 милијарде долара грантова и 60 милиона долара уговора с Харвардом.
- Узнемиравање јеврејских студената је неподношљиво. Вријеме је да елитни универзитети озбиљно схвате проблем и обавежу се на значајне промјене ако желе и даље примати подршку пореских обвезника - наводи се у саопштењу.
Бијела кућа је у свом писму у петак навела да Харвард "протеклих година није успио испунити ни услове интелектуалних и грађанских права који оправдавају федерална улагања".
Писмо је укључивало 10 категорија за предложене промјене за које је Бијела кућа рекла да су потребне како би Харвард одржао свој "финансијски однос са савезном владом".
Неке од промјена укључивале су: пријављивање студената савезној влади који су "непријатељски" према америчким вриједностима; осигуравање да сваки академски одјел има "различит поглед"; и ангажовање спољне стране коју је одобрила влада за ревизију програма и одељења "који највише подстичу антисемитско узнемиравање".
Дисциплинске мјере
У писму се универзитету налаже да предузме дисциплинске мјере за "прекршаје" који су се десили током протеста у кампусу у посљедње двије године. Такође захтијева окончање универзитетске политике и програма разноликости, једнакости и инклузије.
Откако је преузео дужност, Доналд Трамп је вршио притисак на универзитете да се позабаве антисемитизмом и окончају праксу различитости.
Тужба као одговор
У децембру 2023. године, предсједници водећих америчких универзитета испитани су на напетом саслушању у Конгресу у којем су оптужени да нису заштитили јеврејске студенте након избијања рата између Израела и Хамаса два мјесеца раније.
Клодин Геј, која је тада била предсједница Харварда, касније се извинила након што је на саслушању рекла да су позиви на убијање Јевреја одвратни, али ће зависити од контекста да ли ће такви коментари представљати кршење Харвардовог кодекса понашања.
У марту је Трампова администрација рекла да разматра отприлике 256 милиона долара савезних уговора и грантова на Харварду, те додатних 8,7 милијарди долара у вишегодишњим обавезама.
Професори са Харварда поднијели су тужбу као одговор, наводећи да влада незаконито напада слободу говора и академске слободе.
Универзитет Колумбија
Бијела кућа је претходно извукла 400 милиона долара федералног финансирања са Универзитета Колумбија и оптужила га да се није борила против антисемитизма и заштитила јеврејске студенте у свом кампусу.
Када је повучено 400 милиона долара, министар образовања Линда Мекмејхон рекла је: "Универзитети морају поштовати све савезне антидискриминаторне законе ако желе добити федерална средства".