Русија наставља да ставља најновији ракетни систем "Сармат" у оперативну приправност, саопштио је командант Ракетних снага стратешке намјене (РВСН) Сергеј Каракев.
Према његовим ријечима, ракетни системи "Јарс" и "Авангард" већ су уведени у борбени састав РВСН, док се рад на "Сармату" наставља, преноси Тасс.
🛰️📷🚀🤯Comparison of the @planet HR satellite images from July 10 and September 21 of the 'Yubileynaya' launch pad at the Plesetsk Cosmodrome (62.888611, 41.759444), showing the aftermath of the failed RS-28 Sarmat superheavy intercontinental ballistic missile. https://t.co/94FxMp2203 pic.twitter.com/zmWHy2oR8o
— Mark Krutov (@kromark) September 22, 2024
Каракев је навео да је реализација државног програма модернизације омогућила стабилан напредак у опремању ракетних пукова и да тренутно више од 88 одсто ракетних система у борбеном саставу РВСН чине савремени модели.
Ројтерс наводи да је ракета РС-28 "Сармат" намијењена за испаљивање нуклеарних бојевих глава за гађање хиљадама километара удаљених мета - у САД или Европи, али да је њен развој праћен одлагањима и неуспјесима у тестирању.
Један такав неуспјех забиљежен је и у прољеће ове године приликом тестирања "Сотоне", како се "Сармат" популарно назива, а као доказ понуђени су сателитски снимци који приказују мјесто гдје је ова ракета експлодирала експлодирала. Предсједник Руске Федерације Владимир Путин наредио је да "Сармати буду" стављени у борбену службу 2022. године. То је урађено тек у септембру 2023. године.
Руски лидер је више пута поновио да ће тај систем дефинитивно натјерати све непријатеље Русије да стану и размисле, додајући да је "Сотона" без премца и "да тој ракети дуго неће бити равне".
Ракета "Сармат", иначе је тешка 220 тона, дуга је више од 35 метара, а има домет између 10.000 и 18.000 километара, што је чини способном да погоди било коју тачку на свијету.
Може носити десет нуклеарних бојевих глава и може лансирати максимални терет од 50 мегатона ТНТ-а.
Ракета "Сармат" дизајнирана је за избјегавање противракетних одбрамбених система захваљујући технологији која овим системима даје кратко вријеме за почетак праћења.