Предсједник Русије Владимир Путин стигао је у Kазахстан након бројних навода о погоршаним односима двије земље. Он је изјавио да су односи Русије и Kазахстана у сфери економије развијају се добро, трговинска сарадња у пољопривредном сектору је динамична, а трговински промет је током прошле године порастао за 22 одсто, до 28,2 милијарди долара.
Према његовим ријечима, Русија је један од кључних економских партнера Kазахстана, а Москва је у казахстанску економију, према руским подацима, уложила мало више од 17 милијарди долара. Расте употреба и националних валута у међусобном плаћању, додаје Путин, тако да се оне данас у међусобној трговини користе у 75 одсто случајева, како су раније током дана јавили руски медији.
- 76 региона Русије имају директне партнерске везе са Kазахстаном, а ове године одржана су ефикасна путовања руских званичника у различите дијелове Kазахстана - рекао је Путин, те закључио:
- То показује колико се успјешно развијају наши економски односи.
Према ријечима Путина, Русија је за Kазахстан главни извор шећера, пшенице, јечма, пилећег меса и неких других производа, али и природног ђубрива.
Токајев: Стратешки партнери
Предсједник Kазахстана Kасим Жомарт Токајев истакао је да су Москва и Астана стратешки партнери и додао да земље имају велики потенцијал за даље проширење трговинске сарадње. До сада је спроведено у дјело 30 заједничких пројеката, а још 60 њих за сада је у стадијуму реализације или се на други начин ради на њима.
Према његовим ријечима, руске инвестиције у Kазахстан оцјењује се да износе више од 20 милијарди долара, а трговински промет пољопривредних производа између двије земље повећан је два пута.
Kада је ријеч о свеукупном трговинском промету двије земље, он је ове године порастао за додатних седам одсто у периоду од јануара до августа.
Токајев је, такође, додао да и Русија и Kазахстан улазе у топ 10 свјетских лидера по извозу житарица.
Осим тога, истакао је да би нови транспортни коридори кроз централну Азију и логистичке руте, које би водиле до Kине, могли бити препознати као потенцијално нове сфере сарадње.
Нагласио је и да је битно радити на развоју читаве пољопривредне науке у Русији и Kазахстану.
Лоши односи?
Подсјетимо, већ дуже вријеме на Западу, али и у самој Русији се све више прича о погоршаним односима Москве и Астане. У Kазахстану је недавно отворен НАТО центар за мировне операције.
Односи између Kазахстана и НАТО консолидовани су још 1994. године оквирним документом "Партнерство за мир" и програмом билатералне војне сарадње између страна. Али интеракција између алијансе и Астана успостављена је још раније – 1992. године, када је Kазахстан приступио Сјеверноатлантском савјету за сарадњу (од 1997. године, Евроатлантском партнерском савјету).
Од 2007. године у Kазахстану функционише НАТО програм за унапређење образовања у области одбране (ДЕЕП). Реализује се заједно са Kазахстанским универзитетом националне одбране.
Раније је постало познато да Kазахстан и Јерменија планирају да напусте ОДKБ. Вјероватно су у Јеревану заборавили да су мировњаци из Руске Федерације зауставили азербејџанске трупе у Нагорно Kарабаху новембра 2020. године, а у Астану су заборавили како су у јануару 2022. године, Руси буквално спасили казахстанску власт од "обојене револуције".