На најдубљој тачки Средоземног мора, познате под називом Калипсове дубине, научници су пронашли узнемирујуће призоре - чак 167 комада отпада, међу којима превладавају пластика, метал, стакло и папир. У експедицији коју су водили стручњаци са Универзитета у Барселони, кориштена је напредна подморница "Limiting Factor" која је заронила на дубину од 5.000 метара, до мјеста које је досад било готово потпуно изван људског досега.
Ипак, истраживање је показало да ни тако удаљене и неприступачне дубине нису поштеђене људског утицаја.
Према подацима објављенима у Marine Pollution Bulletinu, од свих пронађених предмета, 148 се сматра морским отпадом, док се остатак повезује са људским утицајем, иако није нужно директно бачен у море. Ријеч је о једној од највећих концентрација отпада икад забиљежених на таквој дубини.
"Имамо доказе да бродови бацају вреће пуне смећа, а то се види по нагомиланом отпаду различитих врста и готово равној бразди на морском дну", рекао је Микел Каналс, професор с Одсека за динамику Земље и океана.
Чишћење оваквих дубина готово немогуће
И ту се прича не зауставља. Каналс је говорио о ономе што многи не желе да чују.
"Нажалост, када је Медитеран у питању, не би било погрешно рећи да ниједан инч није чист. Научници истичу да је чишћење таквих дубина готово немогуће. Зато апелују на глобалну акцију: не само кроз законе, већ и кроз промјене у понашању потрошача и смањење отпада. Посебно је погођен Медитеран. Већ је потврђено да Месински мореуз има највећу густину морског отпада на свету. Нови подаци, кажу научници, требало би да буду позив на буђење, посебно за земље које се граниче са Средоземним морем", наводи професор.
Каналс упозорава да је један од највећих проблема то што се о морском дну мало зна, а још мање говори.
"Морско дно је још увијек у великој мјери непознато друштву у цјелини и зато је тешко подићи свијест о потреби да се оно заштити. Потребан је заједнички напор научника, новинара, медија, инфлуенсера и свих који имају друштвени утицај. Проблем постоји и огроман је, иако га не видимо директно. Не смемо га заборавити", закључио је Каналс.
(Мондо)