Avganistan

Zavidan arsenal: Šta su sve talibani zaplijenili od naoružanja?

  • Извор: Телеграф
  • 30.08.2021. 17:10

Nakon što su talibani osvojili Kabul i gotovo cijeli Avganistan, na društvenim mrežama se pojavio snimak u kojem se vidi kako militanti gledaju u čuveni američki helikopter Crni jastreb, koji pilotira preko aerodroma Kandahar.

Ova vježba trebalo je da svijetu pošalje jasnu poruku - talibani više nisu grupa vojnika koji drže kalašnjikove vozeći se na pokvarenim kamionima.

Od pada Kabula 15. avgusta u ruke islamističke grupe, talibanski borci snimljeni su kako poziraju sa američkim oružjem i vozilima.

U objavama na društvenim mrežama neki od talibana snimljeni su u kompletnoj vojnoj opremi i ne mogu da se razlikuju od pripadnika drugih specijalnih snaga iz cijelog svijeta. Nema tradicionalno duge brade, tradicionalne odjeće šalvar kamiz, niti zarđalog oružja.

Ovo oružje zaplijenili su nakon što su trupe avganistanskih nacionalnih odbrambenih i bezbjednosnih snaga predale grad za gradom. Neki na društvenim mrežama rekli su da su talibani "jedina ekstremistička grupa sa vazdušnim snagama".

Koliko aviona imaju talibani?

Avganistansko ratno vazduhoplovstvo je krajem juna upravljalo sa 167 aviona, uključujući jurišne helikoptere i avione, prema izvještaju američkog Specijalnog generalnog inspektora za obnovu Avganistana (Sigar).

Međutim, nije jasno koliko su od ovih 167 aviona zaplijenili talibani. Na satelitskim fotografijama aerodroma u Kandaharu vide se brojne avganistanske vojne letjelice parkirane na asfaltu.

Na fotografiji koja je snimljena šest dana nakon što su talibani osvojili grad, vidi se pet letjelica - najmanje dva MI-17 helikoptera, dva Crna jastreba (UH-60) i treći, koji bi isti mogao da bude UH-60, prema riječima Angada Sejna, stručnjaka za vojno vazduhoplovstvo u Fondaciji Observer Research sa sedištem u Nju Delhiju.

Na drugoj satelitskoj fotografiji, koja je snimljena 16. jula, vidi se 16 letjelica - uključujući devet Crnih jastreba, dva MI-17 helikoptera i pet aviona sa fiksnim krilima.

To može da znači da su neke od letjelica odletjele iz zemlje ili prebačene u druge vazdušne baze. Te fotografije možete da pogledate ovdje.

Talibani su osvojili preostalih devet avganistanskih baza, uključujući one u Heratu, Hostu, Kunduzu i Mazari Šarifu, ali nije poznato koliko su letjelica zaplijenili, jer sa ovih aerodroma nisu dostupni satelitski snimci.

Sumnja se i da su neki avioni odletjeli iz Avganistana prije nego što su mogli da padnu u ruke pobunjeničkih boraca.

Kako se vidi na satelitskim snimcima od 16. avgusta, na aerodromu Termez u Uzbekistanu bilo je više od 20 helikoptera, uključujući MI-17, MI-25, Crni jastrebi i nekoliko letjelica A-29 i C-208. Prema riječima stručnjaka, ovi avioni i helikopteri najvjerovatnije pripadaju vazdušnim snagama Avganistana.

Dok se postavljaju pitanja o vazdušnoj snazi talibana, stručnjaci se slažu da oni imaju iskustva u rukovanju sofisticiranim oružjem, puškama i vozilima. A ima ih mnogo u Avganistanu.

Između 2003. i 2016. godine, SAD su iskrcale ogromnu količinu vojnog hardvera avganistanskim snagama sa kojima su se borile zajedno: 358.530 puški različitih marki, više od 64.000 mitraljeza, 25.327 bacača granata i 22.174 Hamvija (terenska vozila), prema Izvještaju o odgovornosti vlade SAD.

Nakon što su NATO snage okončale svoju borbenu ulogu 2014. godine, avganistanska vojska je imala zadatak da osigura zemlju. Dok su se borile da se suprotstave talibanima, SAD su obezbijedile više opreme i zamijenile zastarjelu vojnu opremu.

Samo u 2017. godini isporučila je gotovo 20.000 pušaka M16. U narednim godinama, između 2017. i 2021. godine, između druge opreme, avganistanskim snagama bezbjednosti dato je najmanje 3.598 pušaka M4 i 3.012 hamvija, navodi Sigar.

Avganistanska vojska imala je oklopna vozila, koja je koristila za raspoređivanje u kratkom roku. Ova vozila 4x4 mogu se koristiti za prevoz ljudi ili opreme, a prema posljednjim podacima, vojska je imala 31 ovakvo vozilo.

Šta talibani mogu da urade sa novim arsenalom?

"Možda je osvajanje aviona bilo lako za talibane, ali će upravljanje i njihovo održavanje biti teško", rekao je dr Džonatan Šroden, direktor konsultantske grupe CNA i bivši savjetnik američkih snaga u Avganistanu.

Dijelove često treba servisirati, a ponekad i zamijeniti, a vazduhoplovstvo se oslanja na tim tehničara koji radi na održavanju plovidbenosti svakog aviona.

Većinu aviona održavali su privatni američki izvođači koji su počeli da odlaze iz zemlje prije nego što su u avgustu počeli napadi talibana na gradove i provincije.

Džodi Vitori, profesorka globalne politike i bezbjednosti na Univerzitetu Džordžtaun i američka veteranka koja je služila u Avganistanu, slaže se da talibanima nedostaje stručnost da ove avione učine operativnim.

"Dakle, nema neposredne opasnosti da talibani koriste ove avione", kaže ona, ističući da je avion mogao biti djelimično demontiran prije predaje avganistanskih snaga.

Međutim, talibani će probati da natjeraju bivše avganistanske pilote da lete ovim avionima, prema riječima Džejsona Kembela, bivši direktor za Avganistan u kancelariji američkog ministra odbrane.

"Prijetiće njima i njihovim porodicama, tako da će oni možda moći da neke od ovih aviona vinu u nebo", rekao je on.

Talibani će vjerovatno moći da upravljaju ruskim MI-17, pošto su oni u zemlji decenijama. Za ostatak, možda će potražiti druge zemlje za održavanje i obuku, prenosi "BBC".

Pobunjenicima će biti lakše da se uhvate u koštac s drugim naoružanjem. Čini se da se čak i talibanskim pešadijskim vojnicima sviđa zemaljska oprema koju su zaplijenili. Tokom godina, zarobljeni kontrolni punktovi i dezerteri iz vojske dovodili su ih u kontakt sa takvim oružjem.

"To što je grupa imala pristup takvom savremenom oružju 'kolosalni je neuspjeh"', kaže Majkl Kugelman, zamjenik direktora Vilson centra u Vašingtonu.

Međutim, efekti neće ostati ograničeni samo na Avganistan. Postoje strahovi da malo oružje može da počne da se pojavljuje na crnom tržištu i stigne u ruke drugih pobunjenika i militanata širom svijeta.

"To nije neposredan rizik, ali bi se lanac snabdijevanja mogao pojaviti u narednim mjesecima. Teret da se ovo zaustavi leži na susjednim zemljama poput Pakistana, Kine i Rusije", kaže Vitori.

Kembel ističe kako se čini da talibani žele da projektuju odgovorno lice, ali će im biti teško da ne podrže ideologije sličnih grupa širom svijeta.

Jedinstvo među talibanima je još jedan ključni faktor koji će odigrati ulogu u načinu na koji se ovo oružje koristi.

"Postoji mogućnost da pojedine grupe unutar talibanske alijanse odluče da odu, noseći oružje sa sobom. Dakle, mnogo će zavisiti od toga kako rukovodstvo održava grupu na okupu kada se smiri početna euforija preuzimanja Avganistana", zaključuje Vitori, prenio je "Telegraf.rs".

Тагови:
  • 12:10 Гола наука, документарни програм (Р)

    '' Гола наука, документарни програм (Р)

  • 13:00 Серија: Слатке муке (Р) (12+)

    Серија: Слатке муке (Р) (12+)

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 14:00 Ћирилица (Р)

    'Кроз узбудљив, динамичан и непредвидив разговор са различитом палетом гостију - од стручњака и реномираних теоретичара, политичара и функционера, умјетника до естрадних личности открива информације које не објављују ни најскандалознији таблоиди.

  • 16:00 Бизнис клуб (Р)

    ' Бизнис клуб (Р)

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.