Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je danas da je poruka Svesrpskog sabora nedjeljivost srpskog naroda i da je srpski narod jedna cjelina bez obzira gdje živi.
"Mislim da je to veoma važna poruka da svi Srbi znaju da imaju ono što se zove svoje ognjište, svoja kuća, bez obzira gdje ih je život odveo. Ta spoznaja, svijest da nekome i nečemu pripadate važna je i ovo je iskorak", rekla je Cvijanovićeva za RTS.
Konstatujući da Srbija i Republika Srpska zajednički obilježavaju brojne događaje i datume, uglavnom tužne, Cvijanovićeva je rekla da je to dio srpske istorije, sjećanja, obaveza i da se na osnovu toga gradi svijest šta i kako raditi u budućnosti.
Cvijanovićeva je ocijenila da je Svesrpski sabor i simbolično i praktično počeo današnjim susretom zvaničnika Republike Srpske i Srbije na mostu u Rači.
"Svako spajanje nosi simboliku i svaki most i zajednički projekat infrastrukturni, kulturni bio kakav, nosi veliku simboliku i mi smo na to uvijek ponosni. Danas je početak inauguracije ovog našeg velikog događaja i upravo se dešavao na mjestu spajanja, mjestu gdje Srbija pokazuje sposobnost da gradi velike projekte, ali i da je na usluzi Republici Srpskoj", rekla je srpski član Predsjedništva BiH.
Cvijanovićeva je navela da je ponosna na bratstvo i zajedničke veze Republike Srpske i Srbije i sve što ih povezuje.
"Putem ovih projekata vidimo da je ta veza za budućnost čvrsta, jaka, i da je nešto što opredjeljuje naše odnose. I ništa prirodnije za mene nego da smo se tu sreli i na taj način počeli saborovanje, pokazali da smo ne samo saobraćajnim komunikacijama povezani i da ćemo biti još više povezani, nego što na taj način pokazujemo šta to znači u praktičnom smislu za građane, turiste, privrednike, za sve njih daleko bolje i jednostavnije nego do sada", navela je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da ovo u regionalnom smislu pokazuje da je Srbija veliki igrač.
"To sam komentarisala danas kad sam gledala kartu sa urađenim radovima, onim koji su u pripremi, koji se odvijaju, to je bilo impresivno. Bila sam ponosna na ono što jeste Srbija", rekla je Cvijanovićeva.
Govoreći o deklaraciji koja će biti usvojena na Saboru, Cvijanovićeva je rekla da će u njoj Republika Srpska i Srbija pokazati svoju opredijeljenost za očuvanje međunarodnog prava, odnosno Dejtonskog sporazuma.
"On je verifikovao poziciju Republike Srpske sa svim njenim ustavnim nadležnostima, kapacitetima, institucionalnim sposobnostima", objasnila je Cvijanovićeva.
Kada je riječ o izjavama predsjednika Srpske Milorada Dodika o razdruživanju, Cvijanovićeva je naglasila potrebu razgraničenja u BiH kako bi se jasno znala prava i obaveze.
"Prava su nam često oduzimana, a obaveze naturane, one koje nam Ustav nije dao nego neko sa strane izmislio. Mi smatramo da moramo da se vratimo normalnom ustavnom životu, a to je da Republika Srpska diše punim plućima, da uživa puni ustavni kapacitet kako je dobila Aneksom četiri Dejtonskog sporazuma. Mi ne mislimo da u tome ima nešto loše", precizirala je Cvijanovićeva.
Ona je konstatovala da je rezolucija UN o Srebrenici ubrzala, podstakla neke stvari o kojima je govoreno prethodnih sedmica.
"Naša najvažnija stvar je da pripadamo istom biću i da to ne smijemo da zanemarimo. Globalni tokovi su takvi da kao oluja nose, ali ako imate čvrsto sidro, onda znamo oko čega da se okupimo", rekla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, poruka Svesrpskog sabora jeste i da Republika Srpska i Srbija treba da nastave zajedno i da realizuju sve projekte koji su im važni.
"Držati se zajedno, čuvati identitet i sve ono što je bitno za opstanak, ali isto tako voditi računa šta mi kao generacija političara danas ili institucije ostavljamo budućim generacijama", zaključila je Cvijanovićeva.
Izuzetno važna ideja da se Sretenje obilježava kao praznik u Srpskoj
Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović ocijenila je izuzetno važnom ideju da se praznik Sretenje obilježava u Republici Srpskoj, a da 9. januar bude Dan osnivanja Republike Srpske.
"Izuzetno važna ideja da se svi identifikujemo preko Sretenja jer je to datum i događaj koji obilježava nešto što je za sve važno bez obzira gdje žive, da nema nikakvog dijeljenja državnosti. Mislim da na taj način treba da pokažemo ono što je integrativno da pripadamo tome da je to ta državnost", izjavila je Cvijanovićeva za RTS.
Ona je istakla da Dan Republike 9. januar nosi svoju dimenziju jer je riječ o datumu kada je formirana Republika Srpska.
"Mislim da bogatiji što više imamo praznika koji nas povezuju i zajedno obilježavamo. Ne samo na ovaj drugi način nego i preko toga što čini našu patriotsku i svjesnu vezu gdje pripadamo, čemu da se radujemo i obilježavamo zbog čega treba da se tuguje zbog nekih tužnih datuma u prošlosti", napomenula je Cvijanovićeva.
Srpski član Predsjedništva BiH osvrnula se na stav političkog Sarajevo u vezi sa održavanjem Svesrpskog sabora naglašavajući da ne tu temu nije bilo razgovora u Predsjedništvu BiH.
"Znam generalno koji je stav političkog Sarajeva i bošnjačke političke elite koja je uvijek protiv bilo čega što nosi vezu sa Srbijom, Republikom Srpskom i sa Srbima jer i to je nešto što prepoznajem u cjelini. Naša poruka je uvijek jasna ono što mi radimo jeste u našem interesu ali nikada nije protiv bilo čijeg drugog interesa", rekla je ona.
Cvijanovićeva je ukazala da je to bila glavna odrednica tokom ranijih sastanaka, bez obzira na format, ističući da su planovi koji su tu sačinjeni vrlo često ne služe samo Srbima već i drugim.
"U suštini nikada nisu protiv nekoga drugoga", rekla je Cvijanovićeva, navodeći kao primjer most "Bratoljub" za koji je bilo neophodno više od tri godine da Sarajevo odobri papir iako su Srbija i Republika Srpska uradili svoj dio posla koji se tiče ovog infrastrukturnog objekta.
Ona je napomenula da je i tokom današnjih razgovora istaknuto da i dalje ima mjesta da se čeka reakcija i odgovor zajedničkih institucija BiH a da Srbija uradi svoj dio posla.
"To je zarobljena država. Ako vam treba tri godine da pošaljete papir i locirate gdje se šta nalazi to govori samo po sebi. Dakle, u našem saboru nema ništa što je upereno protiv bilo koga drugog bez obzira na tu činjenicu uvijek ćemo naići na negativne reakcije", rekla je Cvijanovićeva.
Ona je podsjetila i na nedavne izjave ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Еlmedina Konaković na račun Srbije i vlasti u Srbiji od kojih se, kako je rekla, diže kosa na glavi. Ona napominje da to nije na liniji dobrosusjedskih odnosa, prekogranične ili regionalne saradnje i svega što treba da povezuje.
"Puno je tu nekog jeda i nekad, rekla bih, patološke mržnje. Ali to ne treba da zaustavi druge koji žele da rade dobro sebi a ne protiv drugih. Ako mi pravimo zajedno most, auto-put, branu, aerodrom - da li to služi jednima ili drugima – to služi svima", rekla je ona.
Cvijanovićeva je rekla da je naučila na to da bude na oprezu ali ne i opterećena takvim preprekama i barikadama naglašavajući da su uvijek na gubitku oni koji su opterećeni a ne oni koji su otvoreni i žele da rade i sarađuju.