Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић рекао је да ће на Свесрпском сабору у Београду бити усвојена Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа Србије и Републике Српске.
"Акценат ове декларације је на будућности. Не можемо и нећемо заборавити прошлост, али нећемо се бавити прошлошћу, већ ћемо да се усмјеримо ка будућности", истакао је Вишковић вечерас за београдску ТВ "Прва".
Вишковић је рекао да ће Декларација бити усмјерена ка бољем животу српског народа, без обзира гдје се он налазио.
"Свесрпски сабор који ће сутра бити одржан у Београду у правцу је да јачамо наше везе. Ми смо Срби један народ, без обзира на којем простору се тренутно налазимо", истакао је Вишковић.
Вишковић је рекао да се на Свесрпском сабору ништа неће радити на штету било кога, већ напротив то може користити и другима, наводећи да Србију очекује велики регионални догађај "Експо 2027" од којег сви могу имати користи, без обзира на вјерску и националну припадност.
"Република Српска подржава да и други раде сличне ствари", рекао је Вишковић, подсјетивши да је у ФБиХ прије мјесец и по дана одржан бошњачки сабор о којем нико из Републике Српске и Србије није рекао ништа лоше.
Према његовим ријечима, одржавање Свесрпског сабора је важно за српски народ без обзира гдје живи, да се међусобно повезује у интересу српског народа.
"Захваљујем /предсједнику Србије Александру/ Вучићу, јер од када је он дошао на позицију премијера, а касније и предсједника Србије, као и његовом тиму Ани Брнабић и Милошу Вучевићу, изашли смо из обећања. Бавимо се конкретним пројектима и дјелима и разговарамо о инфраструктури, енергетици, гасификацији, аеродрому у Требињу", истакао је Вишковић.
Вишковић је указао да је Република Српска поносна на оно што је Србија у политичко-дипломатском смислу, предвођена Вучићем, урадила у УН у вези с резолуцијом о Сребреници.
"Дипломатски рад Србије, са Вучићем на челу, отупила је оштрицу поменуте резолуције. Ако имате 84 земље за резолуцију, а више од 109 против или суздржаних, онда је јасно да та резолуција није добила натполовичну већину, а такве и сличне резолуције морале би имати консензус свих", појаснио је Вишковић.
Он је рекао да ће Република Српска наставити градњу хидроенергетских пројеката на ријеци Дрина због енергије из обновљивих извора "Бук бијела", "Фоча", "Паунци", који ће испуњавати обавезе БиХ према Европској енергетској заједници.
Вишковић је рекао да Дрина као граница између Републике Српске и Србије никада није ни постојала, истичући да је Дрина у суштини ријека која их спаја, а не раздваја.
Он је рекао да очекује да ће Владе Српске и Србије сутра на заједничкој сједници дати подршку да се иде у јавну набавку за идејно рјешење за изградњу спомен-комплекса у Доњој Градини и на Сајмишту у Београду.