Српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић изјавила је данас да је порука Свесрпског сабора недјељивост српског народа и да је српски народ једна цјелина без обзира гдје живи.
"Мислим да је то веома важна порука да сви Срби знају да имају оно што се зове своје огњиште, своја кућа, без обзира гдје их је живот одвео. Та спознаја, свијест да некоме и нечему припадате важна је и ово је искорак", рекла је Цвијановићева за РТС.
Констатујући да Србија и Република Српска заједнички обиљежавају бројне догађаје и датуме, углавном тужне, Цвијановићева је рекла да је то дио српске историје, сјећања, обавеза и да се на основу тога гради свијест шта и како радити у будућности.
Цвијановићева је оцијенила да је Свесрпски сабор и симболично и практично почео данашњим сусретом званичника Републике Српске и Србије на мосту у Рачи.
"Свако спајање носи симболику и сваки мост и заједнички пројекат инфраструктурни, културни био какав, носи велику симболику и ми смо на то увијек поносни. Данас је почетак инаугурације овог нашег великог догађаја и управо се дешавао на мјесту спајања, мјесту гдје Србија показује способност да гради велике пројекте, али и да је на услузи Републици Српској", рекла је српски члан Предсједништва БиХ.
Цвијановићева је навела да је поносна на братство и заједничке везе Републике Српске и Србије и све што их повезује.
"Путем ових пројеката видимо да је та веза за будућност чврста, јака, и да је нешто што опредјељује наше односе. И ништа природније за мене него да смо се ту срели и на тај начин почели саборовање, показали да смо не само саобраћајним комуникацијама повезани и да ћемо бити још више повезани, него што на тај начин показујемо шта то значи у практичном смислу за грађане, туристе, привреднике, за све њих далеко боље и једноставније него до сада", навела је Цвијановићева.
Она је нагласила да ово у регионалном смислу показује да је Србија велики играч.
"То сам коментарисала данас кад сам гледала карту са урађеним радовима, оним који су у припреми, који се одвијају, то је било импресивно. Била сам поносна на оно што јесте Србија", рекла је Цвијановићева.
Говорећи о декларацији која ће бити усвојена на Сабору, Цвијановићева је рекла да ће у њој Република Српска и Србија показати своју опредијељеност за очување међународног права, односно Дејтонског споразума.
"Он је верификовао позицију Републике Српске са свим њеним уставним надлежностима, капацитетима, институционалним способностима", објаснила је Цвијановићева.
Када је ријеч о изјавама предсједника Српске Милорада Додика о раздруживању, Цвијановићева је нагласила потребу разграничења у БиХ како би се јасно знала права и обавезе.
"Права су нам често одузимана, а обавезе натуране, оне које нам Устав није дао него неко са стране измислио. Ми сматрамо да морамо да се вратимо нормалном уставном животу, а то је да Република Српска дише пуним плућима, да ужива пуни уставни капацитет како је добила Анексом четири Дејтонског споразума. Ми не мислимо да у томе има нешто лоше", прецизирала је Цвијановићева.
Она је констатовала да је резолуција УН о Сребреници убрзала, подстакла неке ствари о којима је говорено претходних седмица.
"Наша најважнија ствар је да припадамо истом бићу и да то не смијемо да занемаримо. Глобални токови су такви да као олуја носе, али ако имате чврсто сидро, онда знамо око чега да се окупимо", рекла је Цвијановићева.
Према њеним ријечима, порука Свесрпског сабора јесте и да Република Српска и Србија треба да наставе заједно и да реализују све пројекте који су им важни.
"Држати се заједно, чувати идентитет и све оно што је битно за опстанак, али исто тако водити рачуна шта ми као генерација политичара данас или институције остављамо будућим генерацијама", закључила је Цвијановићева.
Изузетно важна идеја да се Сретење обиљежава као празник у Српској
Српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић оцијенила је изузетно важном идеју да се празник Сретење обиљежава у Републици Српској, а да 9. јануар буде Дан оснивања Републике Српске.
"Изузетно важна идеја да се сви идентификујемо преко Сретења јер је то датум и догађај који обиљежава нешто што је за све важно без обзира гдје живе, да нема никаквог дијељења државности. Мислим да на тај начин треба да покажемо оно што је интегративно да припадамо томе да је то та државност", изјавила је Цвијановићева за РТС.
Она је истакла да Дан Републике 9. јануар носи своју димензију јер је ријеч о датуму када је формирана Република Српска.
"Мислим да богатији што више имамо празника који нас повезују и заједно обиљежавамо. Не само на овај други начин него и преко тога што чини нашу патриотску и свјесну везу гдје припадамо, чему да се радујемо и обиљежавамо због чега треба да се тугује због неких тужних датума у прошлости", напоменула је Цвијановићева.
Српски члан Предсједништва БиХ осврнула се на став политичког Сарајево у вези са одржавањем Свесрпског сабора наглашавајући да не ту тему није било разговора у Предсједништву БиХ.
"Знам генерално који је став политичког Сарајева и бошњачке политичке елите која је увијек против било чега што носи везу са Србијом, Републиком Српском и са Србима јер и то је нешто што препознајем у цјелини. Наша порука је увијек јасна оно што ми радимо јесте у нашем интересу али никада није против било чијег другог интереса", рекла је она.
Цвијановићева је указала да је то била главна одредница током ранијих састанака, без обзира на формат, истичући да су планови који су ту сачињени врло често не служе само Србима већ и другим.
"У суштини никада нису против некога другога", рекла је Цвијановићева, наводећи као примјер мост "Братољуб" за који је било неопходно више од три године да Сарајево одобри папир иако су Србија и Република Српска урадили свој дио посла који се тиче овог инфраструктурног објекта.
Она је напоменула да је и током данашњих разговора истакнуто да и даље има мјеста да се чека реакција и одговор заједничких институција БиХ а да Србија уради свој дио посла.
"То је заробљена држава. Ако вам треба три године да пошаљете папир и лоцирате гдје се шта налази то говори само по себи. Дакле, у нашем сабору нема ништа што је уперено против било кога другог без обзира на ту чињеницу увијек ћемо наићи на негативне реакције", рекла је Цвијановићева.
Она је подсјетила и на недавне изјаве министра иностраних послова у Савјету министара Елмедина Конаковић на рачун Србије и власти у Србији од којих се, како је рекла, диже коса на глави. Она напомиње да то није на линији добросусједских односа, прекограничне или регионалне сарадње и свега што треба да повезује.
"Пуно је ту неког једа и некад, рекла бих, патолошке мржње. Али то не треба да заустави друге који желе да раде добро себи а не против других. Ако ми правимо заједно мост, ауто-пут, брану, аеродром - да ли то служи једнима или другима – то служи свима", рекла је она.
Цвијановићева је рекла да је научила на то да буде на опрезу али не и оптерећена таквим препрекама и барикадама наглашавајући да су увијек на губитку они који су оптерећени а не они који су отворени и желе да раде и сарађују.