Advokat Goran Bubić rekao je da je oslobađajuća presuda predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku u procesu koji se protiv njega vodi pred Sudom BiH u Sarajevu jedina moguća sa strane pravnih načela.
Bubić, koji je branilac predsjednika Srpske u ovom procesu, napomenuo je da je ovo krivični postupak i da ocjene u takvom postupku traže daleko veću ozbiljnost jer je u njemu relevantno jedino pravo.
On je ponovio da je suđenje u Sarajevu predsjedniku Srpske instrument da predsjednik Republike bude eliminisan iz političkog života suprotno volji građana koji su ga izabrali.
"Sa druge strane je okupator koji potpuno proizvoljno, bez potvrde Savjeta bezbjednosti UN predstavlja sebe kao zakonodavca", ukazao je Bubić.
Prema njegovim riječima, kada se gleda činjenični opis optužnice, sama za sebe ne može poslužiti kao osnov za osudu.
"Bez protivpravnosti nema krivičnog djela", pojasnio je Bubić.
Prema njegovim riječima, ako se posmatra i prirodna inkriminacija i činjenični opis, moguća je oslobađajuća presuda.
"Druga je stvar hoće li neko vidjeti to i te pravne standarde", rekao je Bubić večeras za RTRS.
On je podsjetio da Aneks 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma nije problem za odbranu, kao i da njegov sadržaj podržava teze odbrane i u direktnoj je suprotnosti sa tvrdnjama u optužnici.
Bubić je pojasnio da u vezi sa Aneksom 10 odbrana želi da taj dokaz bude izveden u skladu sa zakonom, da ono što je Tužilaštvo BiH predložilo u optužnici izvede u vjerodostojnoj verziji.
"Zakon jasno kaže da može biti izveden samo originalan dokument da se pročita na sudu ili ovjerena kopija koju mogu da daju, u konkretnom slučaju bilo koja od pet ugovornih strana ovog aneksa 10. Mi ništa drugo ne tražimo. Nepunih 30 godina manipuliše se sa sadržajem Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i sa aneksima", napomenuo je Bubić.
Prema njegovim riječima, Tužilaštvo želi da "progura" neki dokument jednokratno i da i dalje postoji proizvoljnost u tumačenju sadržaja Aneksa 10, te da se na bazi usputnog dokumenta donese presuda, što odbrana predsjednika Srpske ne prihvata.
Miljkan Pucar, advokat vršioca dužnosti direktora "Službenog glasnika Republike Srpske" Miloša Lukića, rekao je da odbrana i dalje tvrdi da je ovaj proces apsurdan i da predstavlja napad na ustavni poredak BiH.
On je ukazao da su u ovom postupku, koji nije hitan, učestala i ročišta, koja se sada zakazuju tri puta mjesečno.
Pucar je ponovio da nije trebalo sprovoditi nikakve dokaze jer je vršilac dužnosti direktora "Službenog glasnika Srpske" radio isključivo u skladu sa zakonom.
On je istakao da je poražavajuće da je Tužilaštvo BiH ušlo u ovaj postupak i ponovio da samo isključivo parlament BiH može da donese zakone, a ne bilo koji pojedinac.
"Tužilaštvo BiH pokušava da napravi manipulaciju, da se izmišljaju stvari koje nisu tačne", ukazao je Pucar.
Govoreći o Aneksu 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma čiji je prevod dostavilo Tužilaštvo BiH, Pucar je naveo da je za odbranu sporno sve ono što je prikupljeno sa internet stranica i da je sve to nezakonito jer se na takav način pokušava u BiH uvesti nešto što do sada nije bilo.
"Za Aneks 10 dobili smo od prevodioca prevod koji je falsifikat zato što se u tom prevodu navodi da visoki predstavnik ima nadležnost, što znači da taj neko može da donosi zakone, a pravi prevod je da je on tumač i to samo Aneksa 10, sa ostalim aneksima on nema ništa. A u Aneksu četiri Ustava BiH kaže se da samo parlament BiH može da donese zakon", ukazao je Pucar.
On je istakao da se Tužilaštvo BiH ne trudi da radi svoj posao, jer je namjera da se ne vidi šta piše u tom dokumentu.
"Postoji ovjerena kopija, sve međunarodne ugovore čuva Ministarstvo inostranih poslova u Savjetu ministara, ako mu se obratite možete od njega da dobijete ovjerenu fotokopiju Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH. Kao depozitar je određena Francuska, sve strane potpisnice imaju tekst, ali to nekome ne odgovara, da se vidi šta piše u tom dokumentu", rekao je Pucar.