Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić ocijenio je da rezolucija o Srebrenici ne doprinosi pomirenju jer se u spornom dokumentu ignorišu karakter sukoba u BiH i zločini nad Srbima, te nipodaštavaju srpske žrtve.
Nuždić je ukazao da se rezolucija svodi samo na Srebrenicu jula 1995. godine i Bošnjake dok se ignorišu žrtve druga dva naroda, te naveo da je dokument osmišljen kao krajnji rezultat rada suda u Hagu.
"U uvodnom dijelu teksta govori se o presudama koje je izrekao sud u Hagu, koje se odnose na događaje u julu 1995. godine. Postavlja se pitanje - da li se ova rezolucija i može naći pred Generalnom skupštinom UN zbog kršenja prava konstitutivnih naroda? Ovim je na najgrublji način prekršen Ustav BiH", naglasio je Nuždić.
On je istakao da ova rezolucija nije razmatrana u Predsjedništvu BiH što je bila obaveza, te ukazao da je i srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović o tome govorila na sjednici Savjeta bezbjednosti UN, ukazavši na kršenje Ustava i procedura.
"Svaki put kada se i postigne bilo kakav dogovor u BiH, očigledno je da se takozvana međunarodna zajednica umiješa i vraća nas u prošlost", naveo je Nuždić.
On je rekao da se predloženim tekstom rezolucije kompletan period tragičnih sukoba devedesetih godina prošlog vijeka svodi samo na područje Srebrenice i juli 1995. godine.
"Na takav način se nipodaštava sve ono što se desilo, kao što je i stradanje srpskog naroda. Hag se nije bavio stradanjima Srba u Podrinju, Posavini i centralnoj Bosni, kao i svim kazamatima u kojima su ubijani i mučeni Srbi", rekao je Nuždić.
On je ukazao da se ovim dokumentom želi mijenjati kompleksna slika sukoba i da na ovaj način žrtve i članovi njihovih porodica neće dobiti nikakvu satisfakciju, već će se produbiti podjele i netrpeljivost.
Tekst rezolucije o Srebrenici, čiji su pokrovitelji Njemačka i Ruanda, sporan je i u toku su pregovori o nacrtu, objavljeno je na sajtu UN.
Kosponzori rezolucije su i međuregionalna grupa zemalja, uključujući BiH, Francusku, Sloveniju i SAD.
Glasanje u Generalnoj skupštini UN o rezoluciji pod nazivom "Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici 1995", trebalo je da bude održano danas, ali je odgođeno.