Обраћањем нелегитимног и нелегалног високог представника у БиХ Кристијана Шмита, направљен је највећи преседан у историји Уједињених нација, рекао је Марко Ромић, савјетник предсједника Републике Српске.
У свом обраћању Кристијан Шмит је показао да не познаје регуле, каже Ромић, те да их управо он и крши.
Ромић је истакао да Бошњаци и неспорна питања, праве спорним унутрашњим уређењем БиХ.
Стављањем резолуције о Сребреници на хитну Сједницу савјета безбједности Уједињених нација, истиче Ромић, ситуација у БиХ је кулминирала.
„Страшно је да се лице које се лажно представља, да се обраћа на тако важном и битном догађају“, наводи Ромић за РТРС.
Коментаришући амбасадора БиХ при Сталној мисији УН Златка Лагумџију навео је да је учинио нешто што се зове злоупотреба службеног положаја, што је, како каже, кривично дјело.
„Лагумџију штити његов имунитет и позивање на радне обавезе. Ми врло добро знамо да он не може да дјелује самоиницијативно, да мора имати јасна упутства Предсједништва БиХ и упутство Министарства спољних послова“, поручује Ромић.
Наводи да је ту виђена потпуна злоупотреба овлашћења и прекорачење овлашћења министара спољних послова.
„Српски народ није никада бјежао од одговорности да се десио на неком мјесту страшни злочин. То и јесте један стравичан злочин који се догодио али да не можете да га подводите под термине који се наводе, а то је термин геноцида“, истиче Ромић.
Ромић је рекао да је врло важно да се обраћањем српског члана Предсједништва БиХ, Жељке Цвијановић, чуо глас Републике Српске јер се ту може лоцирати проблем у БиХ, те каже да се проблем налази у политичком Сарајеву.
„Проблем је у политичком Сарајеву које БиХ доживљава као своју земљу, а не као земљу три народа. Политичко Сарајево Републику Српску доводи до егзистенцијалне кризе“, навео је Ромић.
Ромић је поручио да политичко Сарајево неће успјети да креира државу каквом је они виде.
„Усвајањем резолуције о Сребреници постигао би се најснажнији аргумент против постојања дејтонске БиХ“, каже Ромић.
Савјетник предсједника Српске поручио је да се Република Српска залаже за слово Дејтонског мировног споразума.