U Domu kulture "Sveti kralj Milutin" u Prebilovcima, povodom obilježavanja Svetih prebilovačkih i svehercegovačkih mučenika i 83 godine od jednog od najsvirepijih zločina nad srpskim narodom, otvorena je stalna postavka izložbe "Prebilovci 1941" u organizaciji Muzeja žrtava genocida sa koje je poručeno da zločin u ovom hercegovačkom selu nikada ne smije da bude zaboravljen, ali ni ponovljen.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da su Prebilovci najstradalnije srpsko sveto mjesto i podsjetio na ubijanje, ali i na miniranje kostiju i ubijanje prebilovačkih žrtava po drugi put.
On je najavio da će predložiti predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću da Prebilovci budu predloženi za mjesto od posebnog interesa za srpski narod i da se omogući da se za ovo mjesto svake godine uradi nešto.
"Ovdje treba da izgradimo pansion i da naša djeca prvo dolaze ovdje, kao i u Jasenovac. Da se mogu smjestiti, prenoćiti i naučiti o ovom mjestu. To je sjećanje koje neće izblijediti. Znam da to Vučić podržava", rekao je Dodik tokom otvaranja izložbe.
On je istakao da će se štititi svaki Srbin gdje god da se nalazi i da se više neće dogoditi zločini slični ovome u Prebilovcima.
Muzej žrtava genocida prvi put organizuje stalnu izložbenu postavku izvan teritorije Srbije kako bi sačuvao od zaborava sve nevino postradale Prebilovčane i selo koje je simbol stradanja Srba u Hercegovini, ali i na cijelom srpskom etničkom prostoru.
Izložbena postavka predstavlja najvrednije artefakte o zločinu u Prebilovcima 1941. godine, kao što su replika stolice Stane Arnaut (original se čuva u Muzeju žrtava genocida), učiteljice iz Prebilovaca koja je silovana i mučena, zajedno sa 100 svojih učenika, te prebijana u školi koja je sada Dom kulture.
Na izložbi je predstavljena i zastava kojom su tokom 1990. i 1991. godine tokom dostojnog sahranjivanja prekrivani sanduci sa posmrtnim ostacima izvađenim iz brojnih betoniranih jama širom Hercegovine.
U Prebilovcima je 2015. godine sagrađen i osveštan Hram Vaskrsenja Hristovog u znak sjećanja na oko 4.000 Srba donje Hercegovine koje su ustaše ubile u Drugom svjetskom ratu, a Srpska pravoslavna crkva (SPC) iste godine kanonizovala je žrtve Prebilovaca i donje Hercegovine u Drugom svjetskom ratu.
Ovaj praznik ustanovljen je u kalendaru na datum kada su ustaše 1941. godine zvjerski ubile više od 850 mještana ovog sela, uglavnom žena i djece i bacile u jamu u Šurmancima nadomak Međugorja.
Ovaj zločin je u bivšoj Jugoslaviji prikrivan, a 1961. godine jame u koje su bacani Srbi su zabetonirane.
Otkopavanje 13 jama na području donje Hercegovine počelo je 1990. godine, a kosti više od 4.000 Srba 4. avgusta 1991. godine su sahranjene u spomen-kosturnicu u Prebilovcima.
U junu 1992. godine tokom ofanzive "Čagalj" pripadnici HOS-a i HVO-a minirali su spomen-kosturnicu.
Po povratku Srba u Prebilovce poslije 2000. godine, ostaci kostiju su sakupljeni, a po izgradnji Hrama Vaskrsenja Hristovog počivaju u njegovoj kripti.
Hram u Prebilovcima sagrađen je uz pomoć tadašnjeg predsjednika Srpske Milorada Dodika i zahvaljujući donacijama Srba u dijaspori.
Urađen je po uzoru na Crkvu Hristovog groba u Jerusalimu koja je simbol vaskrsenja i života, a od tada do danas Prebilovci su mjesto koje opominje i prkosi svima koji misle da se jedan narod može istrijebiti sa svoga vjekovnog ognjišta.