Predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je večeras da rezolucija o Srebrenici ne donosi ništa dobro i da je, iako je formalno usvojena u Generalnoj skupštini UN, suštinski doživjela debakl.
Vučević je rekao da ta rezolucija neće doprinijeti pomirenju, niti učvršćivanju odnosa između naroda i država na ovim prostorima.
"To je politički debakl onih koji su to radili. Gore glavu i Srbija i Srpska. Nismo genocidan narod, nismo ni loši ljudi. Trebamo više da radimo i politički da se borimo za nas i tu nema odustajanja", rekao je Vučević za RTRS.
On je istakao da je ponosan na zajedništvo i sabornost Srpske i Srbije.
Vučević je naveo da su, uprkos ogromnom političkom forsiranju, ucjenama i svemu što se dešavalo prethodnih dana kako bi rezolucija bila usvojena i kako bi se stigmatizovao srpski narod, Srbija i Republika Srpska danas zajedno sa dvije trećine čovječanstva i većinom država pokazale jasno i glasno šta je istina.
On je dodao da je to za divljenje s obzirom na veličnu i geopolitičku snagu Srbije i Srpske, koje su uspjele da "o jadu zabave" one koji imaju silu i moć i alate za pritiske.
Vučević je podsjetio da institucije BiH u skladu sa Dejtonskim sporazumom nisu ni učestvovale, niti se izjašnjavale o toj rezoluciji.
"Dejtonska BiH nije predložila tu rezoluciju, niti je imala priliku da učestvuje u njenom koncipiranju i izglasavanju, to je elementarna greška i propust da rezolucija ne može u dalje pravne postupske", naveo je Vučević.
On je naglasio da će rezolucija pogoršati odnose i uzburkati strasti, probuditi neke duhove prošlosti i da je dala podlogu da drugi narodi, pa i srpski narod, traži rezoluciju da se osude genocid nad njim.
Govoreći o glasanju zemalja u Generalnoj skupštini UN, Vučević je zahvalio Mađarskoj, članici ЕU i NATO-a, premijeru Viktoru Orbanu i mađarskom narodu što su glasali protiv, kao i Grčkoj, Kipru i Slovačkoj koji su bili uzdržani.
Za zemlje u susjedstvu koje su glasale za rezoluciju, premijer Srbije je rekao da neka svako radi svoj posao, uz komentar da bruka traje dovijeka.
Za usvajanje antisrpske rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN glasale su 84 države, 87 je bilo protiv i uzdržano, a 22 nisu glasale.
Ovu rezoluciju, koja je inicirana bez odluke Predsjedništva BiH, glasom je podržao i predstavnik stalne misije BiH u UN koji je tako nastupio kao predstavnik Bošnjaka, a ne sva tri konstitutivna naroda.