Položaj Banjaluke u kotlini, zajedno sa specifičnim klimatskim uslovima, ima značajan uticaj na kvalitet vazduha u gradu.
Podsjećanja radi, prije nekoliko dana Banjaluka je bila jedan od najzagađenijih gradova, kada je vazduh u gradu bio označen kao potencijalno opasan za stanovništvo.
Na internet stranici "Zrak.ekoakcija" tada je indeks kvaliteta vazduha u Banjaluci prema mjerenjima bio čak 467, što je okarakterisano kao izuzetno opasno.
Kako su tada istakli na ovoj stranici, oznaka "opasno" može da izazove ozbiljne posljedice za cjelokupno stanovništvo.
Kako navode iz Gradske uprave Banjaluka, klimatski faktori poput brzine i smjera vjetra, temperature i vazdušnog pritiska igraju ključnu ulogu u koncentraciji zagađivača u atmosferi.
Prema podacima za period od 23. do 27. novembra 2024. godine, uočeno je da su 25. i 26. novembra zabilježene najniže brzine vjetra, što je uzrokovalo visoke koncentracije zagađivača.
"Koncentracije lebdećih čestica PM2,5 i PM10 bile su posebno visoke, sa vrijednostima od 147 i 152 za PM2,5, te 109 i 115 za PM10. Slaba cirkulacija vazduha tokom ova dva dana spriječila je širenje zagađivača, što je dovelo do njihovog zadržavanja u nižim slojevima atmosfere. Međutim, 27. novembra, kada je zabilježena veća brzina vjetra, došlo je do poboljšanja kvaliteta vazduha. Brži vjetar omogućio je bolje 'provjetravanje', što je rezultiralo smanjenjem koncentracija zagađivača. U 10 časova, koncentracije PM2,5 i PM10 bile su znatno niže, sa vrijednostima od 20 i 21", navode iz Gradske uprave, prenose Nezavisne.
Kako dodaju, gradske vlasti Banjaluke preduzimaju mjere kako bi smanjile zagađenje vazduha.
Kako je nedavno i najavio gradonačelnik Draško Stanivuković, gradska inspekcija izvršiće kontrolu filtera na dimnjacima preduzeća "Еko-toplane", kao i svih ostalih većih kompanija koje emituju štetne gasove u atmosferu i samim tim smanjuju kvalitet vazduha u gradu.
Kontrola će obuhvatati i kolektivne stambene objekte koji imaju samostalne sisteme grijanja na pelet i ugalj, ali i individualna ložišta koja značajno utiču na zagađenje.
Ovo pitanje se ne tiče samo Banjaluke, već i cijelog regiona, te je potrebno da se sve, kako lokalne tako i republičke institucije, uključe u rješavanje ovog pitanja.
Zatražiće se ugradnja filtera na dimnjacima radi smanjenja zagađenja vazduha, a ovu i druge mjere u cilju kvalitetnijeg vazduha u gradu subvencionisaće grad.