Двије марке за кафу у Бањалуци прије само неколико година била је превисока цијена, док се данас ова цифра сматра приступачном, јер је незаобилазни јутарњи напитак у већини градских локала и скупљи. Чак се и на једном од “скривених мјеста” у центру града са “смијешном” цијеном кафе ситуација промијенила, па је ни у “Синеплексу“ у Паласу, испод Боске, више не можете попити за марку и двадесет, већ за 1,90 КМ.
Ипак, ако је за утјеху, Бањалучани и поред ових поскупљења кафу још плаћају много јефтиније од, рецимо, Београђана. Тако је у српској пријестоници шољица кафе догурала до чак пет марака или око 300 динара.
"За викенд сам био у Београду и за три дана сам обишао много локала у ужем и ширем центру града. Како ми је кафа главно пиће, нисам могао да не примијетим да еспресо скоро свугдје кошта 300 динара, па и више“, испричао је за БЛ портал Бањалучанин Бојан, који је додао да то, донедавно, није била уобичајена цијена за Београд.
У Бањалуци смо и даље на просјечних 2,5 КМ за еспресо, а у неким локалима додатно се наплаћује и млијеко. Нешто мало јефтиније проћи ћете у локалима као што су 988, Комбо или Кофи Анан у центру града, гдје кафа и даље кошта двије марке.
Међу најскупљима у граду је тржни центар Делта, па ћете у тамошњим кафићима кафу платити од 2,80 КМ до три и по марке, колико кошта у "Синестару“.
Ипак, могуће је да овај мали цјеновни пресјек ускоро неће важити, јер се према најавама домаћих произвођача и дистрибутера очекује да ће цијена кафе додатно расти, а узрок је ситуација на свјетском тржишту сирове кафе. На све то, стижу нам празници, а с њима и туристи, па је поскупљење, вјероватно, неминовно.
Да поскупљења кафе, иако благо, ипак утичу на буџете Бањалучана истиче и суграђанин Филип, који ради у центру града и на паузи сваки дан сједне у оближњи локал да попије кафу.
“Сваки дан имам паузу од око пола сата, па стално пијем кафу на истом мјесту. Сјећам се када је цијена била марку и по, а сада је већ неко вријеме двије марке”, каже Филип у разговору за БЛ портал, који уз осмијех додаје да га ово поскупљење кошта додатних десетак марака мјесечно, али се кафе, засад, не одриче.
За Филипа и друге љубитеље кафе неће бити добрих вијести ни у будућности, с обзиром на то да тржиште кафе пролази кроз један од најизазовнијих периода у новијој историји, што за резултат има раст цијена, наводе из компаније “Бом Импекс” у чијем власништву се налази домаћи бренд “ОМЦАФЕ”.
“Од 1. новембра ове године, цијена сирове кафе на Њујоршкој берзи порасла је са 240 долара на 326,15 долара по фунти, што представља раст од више од 36 одсто у свега неколико седмица. На Лондонској берзи, цијена робуста кафе је у истом периоду скочила са 4.340 долара на 5.488 долара по тони, што је раст од 26,5 одсто. Дугорочно, ситуација је још драматичнија - од 1. новембра 2021. године, цијене на обје берзе су се вишеструко повећале, са 103,80 долара на 326,15 долара у Њујорку (214 одсто) и са 1.134 долара на 5.488 долара у Лондону (384 одсто)”, објашњава, представљајући бројке, Митар Самарџија, генерални директор ове компаније.
Драстичан раст цијена кафе на свјетском тржишту резултат је, како објашњава Самарџија, комбинације глобалних фактора попут смањења производње због неповољних временских услова у земљама произвођачима, мањка залиха у складиштима широм Европе и растућих трошкова транспорта. Такође додаје и да европска складишта биљеже историјски ниске залихе, што, како каже, додатно врши притисак на цијене, док глобални логистички проблеми још више отежавају ситуацију.
“Као компанија која се бави прерадом и дистрибуцијом кафе, суочавамо се с невиђеним изазовима. Тржиште је нестабилно, а цијене настављају расти, што ће неизбјежно утицати на крајње потрошаче. Ипак, чинимо све што је у нашој моћи да осигурамо стабилност испорука и ублажимо посљедице ових глобалних поремећаја на наше купце”, поручује он.