Indeks kvaliteta dostigao je nerealnih 467

Stanje alarmantno: Vazduh u Banjaluci zagađen i opasan po zdravlje

  • Izvor: ATV
  • 20.11.2024. 19:15

I golim je okom vidljivo da je stanje krajnje alarmantno. Kvalitet vazduha u najvećem gradu Srpske veoma je zabrinjavajući, a indeks kvaliteta dostigao je i nerealnih 467.

Najveći grad Srpske se tako svrstao među najzagađenije gradove svijeta. Prošle noći označen je kao opasan. Ništa bolje nije ni danas.  Građani zabrinuti -  dane provode u zatvorenom i pri svakom uzdisaju osjećaju da je vazduh nezdrav.

"Ma ne mogu da dišem nikako više. 

Dišete li otežano, mnogi se građani žale? Naravno, pogotovo je teško ovima sa disajnim problemima. 

 Nešto nije u redu, naša toplana ne valja, je l tako? A toplana je inače rak rana, u mojoj zgradi da vam pravo kažem pola njih otkazalo tzv. grijanje. 

Grijanje, najviše je zbog grijanja", kažu nam Banjalučani.

Iz banjalučke Еko toplane demantovali su ove navode. Tvrde da rade u skladu sa ekološkom dozvolom i za rad koriste obnovljive izvore energije. Ipak, mnogi je i dalje vide kao glavnog zagađivača vazduha. Pored toplane, navode i izduvne gasove iz automobila kojih je sve više i više na ulicama Banjaluke. 

"Riješiti problem saobraćajnih gužvi kako bi se smanjila upotreba automobila, regulisati na način da javni prevoz bude redovniji, samim tim da ga građani redovnije koriste, da se uvedu vozila javnog prevoza koja gdje će pogonska goriva ili čak električni autobusi, zašto da ne to se u svijetu već koristi i naravno poslovanje Еko toplane, ti izduvni gasovi", kaže Igor Mandić, odbornik Liste za pravdu i red u Skupštini Grada Banjaluka.

Problem treba hitno da se riješi, kažu u Centru za životnu sredinu grada Banjaluka. Znaju i kako.

"Kako se rješava ta situacija? Pa rješava se tako što pojačamo investicije u energetsku efikasnost, da objekti, prije svega kućna ložišta imaju što kvalitetnije fasade, što bolju izolaciju, što kvalitetnije stolariju i tako dalje", kaže Dragan Ostojić, iz Centra za životnu sredinu grada Banjaluka.

Kvalitet vazduha u rasponu od 0-50 ocjenjuje se kao dobar, 51-100 umjereno zagađen, 101-150 nezdrav, 151-200 nezdrav, 201-300 vrlo nezdrav, 300+ opasan. U Banjaluci je prethodnih nekoliko dana indeks vazduha prevazilazio sve ove granice i okarakterisan je kao opasan za život. Izgleda da to mnogo i ne brine aktuelnog gradonačelnika. Na pitanja da li i šta Grad planira da poduzme povodom toga, Draško Stanivuković nije htio da odgovori. 

Pratite nas i putem Vibera