Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović smatra da građani i funkcioneri Republike Srpske i Federacije BiH, ali i oni koji se nalaze na nivou BiH, mogu ako žele da riješe svaki problem unutrašnjim dijalogom, bez uplitanja stranaca.
Cvijanovićeva je istakla da ne prepoznaje potrebu ili želju za dijalogom, već da postoje političke strukture koje su naviknute da imaju podanički odnos i slušaju nekog stranca šta će da kaže, uradi i prepopruči.
- BiH je već duže vrijeme postala igračka u rukama drugih, a nikako nešto čime se mi istinski bavimo ili uvijek očekujemo da neko sa strane uređuje i donosi određene stvari - izjavila je Cvijanovićeva za BHT.
Ona je navela da je potrebno vratiti se unutrašnjem dijalogu i kredibilnom radu institucija.
Komentarišući sudski proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika pred Sudom BiH, Cvijanovićeva je navela da je riječ o montiranom političkom procesu koji je u funkciji uništenja Ustava i ustavnog poretka.
Ona je ukazala da je bitna izjava ministra unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniše Karana da niko neće uhapsiti predsjednika Srpske, jer je policija u funkciji zaštite Ustava i ustavnog poretka.
- Sasvim je normalno što je ministar na taj način reagovao i to je ispravno, jer imamo takva dva paralelna procesa, jedan je da branite ustavnost, a drugi je da napadate tu ustavnost i, nažalost, napadajući tu ustavnost koristite i zloupotrebljavate institucije pravosuđa - navela je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da je posebna dimenzija u svemu tome činjenica da dođe neki stranac koji donese izmjene i dopune nekog zakona i kaže da, ako ne poštujete njegove odluke, onda idete u zatvor.
- BiH time sama sebe diskredituje, a i taj Kristijan Šmit je diskredituje, izbacuje iz normalnih tokova civilizovanih, demokratskih zemalja, jer takva praksa nije demokratska. Pritom, imate predsjednika Republike koji je izvršavao svoje Ustavom propisane obaveze - istakla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, da je BiH normalna i pravna država, te da nije eksperiment i igračka u tuđim rukama, postojale bi jasno propisane procedure kako se preispituju određeni akti ako se smatra da su u suprotnosti sa Ustavom.
- Ustavni sud BiH ne brani Ustav, nego kreira ustavna rješenja. Ovaj sudski postupak je politički, montiran, vještački nametnut, uzurpatorski i nenormalan s aspekta činjenice da se neki čovjek stavio iznad demokratski izabranih institucija i kaže `ako mene ne poštujete, onda ćete biti sankcionisani` - ukazala je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da je sudski proces napravljen sa predubjeđenjem da se u njega ne bi ušlo da već nema skrivenog plana, ali da je njena obaveza, kao nekoga ko obavlja važnu poziciju, da kaže da to ne može tek tako proći.
- Nosićemo se sa mnogobrojnim krizama koje je nametnuo Kristijan Šmit vjerovatno u nekoj svojoj nemoći da izađe na kraj sa otporom koji se pokazuje u Republici Srpskoj prema njemu, upravo zbog činjenice da nije prošao proceduru propisanu Dejtonskim sporazumom - istakla je Cvijanovićeva.
Govoreći o ostvarenim rezultatima tokom godinu dana mandata u Predsjedništvu BiH, Cvijanovićeva je rekla da su očekivani, odnosno da ima stvari o kojima se članovi slažu, a i onih o kojima imaju politički različite stavove, pa se to manifestuje u odlukama ovog tijela.
- Ipak, nema velikih nepoznanica, tamo smo ljudi sa različitim političkim pristupima o veoma važnim pitanjima, a postoji i svijest o tome kada je nešto važno za građane Republike Srpske i FBiH da su onda to stvari koje se lako rješavaju, kao što je ratifikacija određenih sporazuma, projekata koje treba podržati. Tu nema nikakvih problema - zaključila je Cvijanovićeva.