Sarajevo

Institucije BiH za 5 godina na auta potrošile skoro 50 miliona: Еvo koliko ih imaju

  • Izvor: Agencije
  • 06.02.2024. 15:33

Godišnja izdvajanja za tekuće izdatke voznog parka institucija BiH su oko 15 miliona KM, dok je za nabavku vozila u posljednjih pet godina utrošeno oko 34 miliona KM, pokazala je revizija učinka upravljanja voznim parkom u institucijama BiH. Dakle, u posljednjih 5 godina institucije su potrošile skoro 50 miliona maraka.

Kancelarija za reviziju institucija BiH je provela reviziju s ciljem da se ispita da li institucije BiH voznim parkom upravljaju na efikasan i ekonomičan način.

Zaključeno je da doneseni Pravilnik iz 2014. nije jasno definisao šta sve čini vozni park institucija BiH, tj. sve vrste i kategorije vozila, niti su jasno definisani kriterijumi za posjedovanje, nabavku i korištenje službenih i specijalizovanih vozila. Posljedice prethodnog su neujednačeni pravilnici institucija BiH, koji ne obuhvataju sve vrste vozila i koji generišu različita prava korisnika i različite troškove.

Doneseni propis unaprijedio je dotadašnje stanje upravljanja voznim parkom u institucijama BiH, ali postoje indikatori koji ukazuju na to da i dalje postoje slabosti kao i prostor za unapređenje.


Ispovijest Aleksandra koji je zbog kocke postao beskućnik - Sada ću da se ubijem

Ispovijest Aleksandra koji je zbog kocke postao beskućnik - Sada ću da se ubijem

Tako je u aprilu 2023. godine, donesen i novi Pravilnik o uslovima nabavke i načinu korištenja službenih vozila u institucijama BiH s ciljem prilagođavanja propisanih vrijednosti po klasama motornih vozila, te otklanjanju i drugih nejasnoća.

"Predmet ove revizije je upravljanje voznim parkom institucija BiH koje su obuhvaćene Pravilnikom iz 2014, kao i novim donesenim Pravilnikom iz 2023. godine zbog sve češćih navoda medija koji se odnose se na nabavku skupih vozila, netransparentno korištenje i visoke troškove održavanja, a što nije primjereno trenutnoj ekonomskoj situaciji u zemlji”, navode revizori.

BЕZ ANALIZA I PLANIRANIH UŠTЕDA 

Dakle, prikupljeni podaci o broju vozila i troškovima za sve institucije, dok su revizori odabrali devet institucija kao uzorak i to Ministarstvo civilnih poslova, Ministarstvo finansija i trezora, Ministarstvo pravde, Generalni sekretarijat Savjeta ministara BiH, Agencija za poštanski promet, Agencija za statistiku, Granična policija, Direkcija za koordinaciju policijskih tijela i Državna agencija za istrage i zaštitu SIPA.


Pajserom izmlatio čovjeka jer je otresao jabuku

Pajserom izmlatio čovjeka jer je otresao jabuku

Utvrdili su da ih većina, prije nego što donesu odluku o kupovini novih vozila ili o ulaganjima u postojeće, uglavnom ne rade analize kojim bi vjerovatno bile napravljene uštede.

Pet od devet institucija iz uzorka posjeduje 208 vozila koja su u 2022. godini prešla manje od 10.000 kilometara, a znatan broj ovih vozila je prešao i manje od 5.000 kilometara. Uz razumijevanje da određeni poslovi zbog svoje specifičnosti zahtijevaju potrebu za vozilom bez obzira na to koliko se koristi, za većinu vozila koja prelaze malu kilometražu institucije nisu ponudile uvjerljivo obrazloženje male pređene kilometraže.

Iako je većina ovih institucija imala i nove nabavke vozila, nijedna nije pri planiranju nabavki vozila razmatrala mogućnost da se potreba za vozilom zadovolji korištenjem vozila koja prelaze malu kilometražu.

“Svako vozilo ima svoje fiksne troškove bez obzira na to da li se i koliko koristi”, navode revizori.

Utvrdili su da vozilo nabavne vrijednosti 25.000 KM ima godišnje troškove od 5.350 KM ako se ne koristi i to na amortizaciju, registraciju, održavanje i gume.

Napominju da veća pređena kilometraža snižava prosječan trošak po pređenom kilometru. U zemljama u okruženju postoje preporuke kada se treba nabavljati novo vozilo. 


Vojni oklopnjak zapeo u blatu, izvlačili ga poljoprivrednici

Vojni oklopnjak zapeo u blatu, izvlačili ga poljoprivrednici

"Tako se, na primjer, u Hrvatskoj ne preporučuje nabavka novog vozila ako će vozilo na godišnjem nivou prelaziti manje od 10.000 kilometara”, ističu revizori.

Više od 4.000 VOZILA 

Prema evidencijama iz modula stalnih sredstava ukupan broj svih vrsta vozila u institucijama BiH sa 31.12.2022. godine bio je oko 4.100, od kojih se preko 80% odnosi na motorna vozila. 

Njihova prosječna nabavna vrijednost je oko 40 hiljada KM, a prosječna starost oko osam godina. Troškovi nabavke, upotrebe i održavanja vozila za institucije BiH na koje se odnosi Pravilnik iz 2014. za 2022. godinu su iznosili oko 23 miliona KM.

Za institucije BiH najviše sredstava se izdvaja za troškove goriva i održavanja. Ti troškovi čine oko 80% tekućih izdataka, piše "Akta".


Telefoni nas ne prisluškuju, ali ima nešto strašnije

Telefoni nas ne prisluškuju, ali ima nešto strašnije

“Iako je donesen novi Pravilnik iz 2023, isti nije značajno otklonio slabosti utvrđene ovom revizijom koje se tiču definisanja voznog parka, kriterijuma itd. Takođe, Pravilnikom iz 2023. je dovedena u pitanje transparentnost i kontrola namjenske upotrebe vozila“, istaknuto je u revizorskom izvještaju.

Takođe, Pravilnikom iz 2023. je ukinuta i obaveza evidentiranja dnevnog korištenja vozila ukoliko vozilom upravlja samo jedna osoba i ne prelazi više od 80 kilometara na dnevnoj osnovi, odnosno da se evidencije vode na mjesečnom nivou čime je transparentnost korištenja vozila svedena na minimum, a time je i kontrola namjenske upotrebe vozila skoro u potpunosti onemogućena.

Ova promjena predstavlja jedan od najvećih nedostataka novog Pravilnika iz 2023. 

Na osnovu nalaza i zaključaka, Kancelarija za reviziju je formulisala preporuke koje su upućene Savjetu ministara, Ministarstvu finansija i trezora i institucijama iz uzorka. 

Pratite nas i putem Vibera