Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan izjavio je danas da je pogriješio kada je govorio da je BiH protektorat, jer protektorati imaju neka pravila, a BiH nije ništa.
Karan je naglasio da BiH živi potpuno neustavnim životom, da Tužilaštvo i Sud BiH nemaju osnov u Ustavu BiH, jer su nametnuti od nekoga ko ne može biti zakonodavac.
Komentarišući suđenje predsjedniku Republike Srpske, Karan je istakao kako je trebalo da Sud BiH i Ustavni sud BiH sada, kao i ranijih godina, konstatuju da visoki predstavnici nisu zakonodavci, da je to kršenje Ustava, ustavnih principa, ustavnosti, zakonitosti, vladavine prava i pravne države.
"Ovdje se ne sudi predsjedniku Republike Srpske, ovo je suđenje neustavnoj BiH i zato se krije originalni Dejtonski sporazum koji je zloupotrijebljen i pogrešno tumačen 30 godina. Na ovom suđenju Sud sudi sebi i ovakvoj neustavnoj BiH", rekao je Karan novinarima u Banjaluci.
On je istakao da je malo reći da je ovo politički proces, jer se na njemu, na najeklatantniji primjer, pokazuje 30 godina pokušaja promovisanja politike stvaranja unitarne, "građanske, bošnjačke države".
"Bošnjaci smatraju da je ovo njihova država, oni ni danas, 30 godina nakon Dejtonskog sporazuma, nisu prihvatili činjenicu da je ovo država tri naroda", konstatovao je Karan.
On je napomenuo da početkom devedesetih godina prošlog vijeka ne bi došlo do tragičnog sukoba u BiH da su Bošnjaci prihvatili činjenicu da u BiH žive tri naroda, te da su memorandumom i platformom 1991. godine natjerali srpski narod da se zaštiti Republikom Srpskom.
Karan je naveo da su svi mirovni sporazumi do Dejtonskog sporazuma shvatili i prepoznali da je BiH država tri naroda, a da to nisu shvatili samo Bošnjaci i bošnjačka politika koja je podržana dijelom međunarodne zajednice, oličenom u visokim predstavnicima i Savjetu za sprovođenje mira i nekim zemljama koje im pomažu.
"I dalje im daju lažnu nadu da će ovo biti `bošnjačka država`. Neće. Ona ne može biti unitarna i građanska država. Multietničke države imaju samo jedan mogući okvir života, on se zove federalna država. Zato im ne daju okvirni opšti sporazum i njegovo ispravno originalno, autentično tumačenje koje je stvorilo takvu državu i sve mehanizme da nijedan narod u BiH ne preglasa drugi", rekao je Karan.
Što je gore, dodao je, u sudnicu unose falsifikovane prevode u kojima pokušavaju dati visokim predstavnicima neko pravo da nameću zakone.
"Svi zakoni koje su prethodnih 30 godina donosili visoki predstavnici imaju procesnu grešku i ne mogu biti zakoni, privremenog su karaktera kao neke uredbice", zaključio je Karan.