IDDЕЕA

Taksa za elektronske zahtjeve za pristup ličnim podacima bi trebala biti ukinuta

  • Izvor: ATV
  • 22.03.2024. 08:52

Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDЕЕA) predložila je Savjetu ministara BiH Odluku o visini naknade za pristup podacima iz evidencija Agencije u cilju ubrzanja procesa digitalne transformacije, odnosno, potpuno ukidanje takse putem elektronske razmjene podataka.

To znači da ukoliko fizičko ili pravno lice podnese zahtjev za pristup podacima iz evidencija elektronskim putem, neće plaćati nikakvu taksu a koja trenutno iznosi 3 KM. 

Ovo je predloženo kako bi građane motivisali da što više koriste elektronsku razmjenu podataka koja je dostupna kroz IDDЕЕA sistem. 

„Agencija je odmah nakon stupanja na snagu Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti BiH, predložila besplatnu elektronsku razmjenu podataka za pravna lica obuhvaćena ovim Zakonom, što smatramo veoma korisnim za građane i pravna lica poput banaka kojima ova usluga može biti samo od koristi za brže poslovanje i komunikaciju sa klijentima. To nam potvrđuje i velika zainteresovanost bankarskog sektora koji su kontaktirali IDDЕЕA-u kako bi što prije implementirali ovu uslugu“, saopšteno je IZ IDDЕЕA.

Borojević: Moramo da promijenimo percepciju javnosti, vode nema u neograničenim količinama

Borojević: Moramo da promijenimo percepciju javnosti, vode nema u neograničenim količinama

Kada je u pitanju  povremeni pristup podacima po zahtjevu iz inostranstva, predloženo je da fizička i pravna lica plaćaju naknadu od 50 KM. 

„Međutim treba naglasiti da se ovdje radi uglavnom o stranim pravnim licima koji podnose zahtjev za povremeni pristup podacima o građanima BiH, najčešće radi pribavljanja podataka vezano za dostavljanje kazni i prekršajnih naloga našim građanima“, kažu u IDDЕЕA.

Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH dnevno dobija preko 2,5 miliona upita, međutim taj broj se ne odnosi samo na broj zahtjeva za pristup podacima nego i na različite upite prijemnih odnosno izvornih organa.

„Uzimajući u obzir pozitivna iskustva i primjere zemalja Еvropske unije, duboko smo uvjereni da je ovo izuzetno potrebno a i veoma pozitivno za sve građane BiH“, zaključuju u opoj Agenciji.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: