Radmila Kocić Ćućić

Očuvanje jezika ključno za očuvanje nacionalnog identiteta

  • 21.02.2019. 20:45

Očuvanje jezika i pisma ključno je za očuvanje nacionalnog identiteta naroda, te je nacionalni zadatak da se djeci u osnovnim i srednjim školama približi značaj učenja i njegovanja srpskog jezika i ćirilice, rekla je pomoćnik ministra za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje Republike Srpske Radmila Kocić Ćućić.

Ćućićeva je istakla da je neophodno i da se u vannastavnim aktivnostima govori o očuvanju srpskog jezika, te izučava književnost.

"Naša kulturna, književna i duhovna tradicija materijalizovana je kroz naš jezik i želimo da djeca čitanjem i saznavanjem obogate svijest, te da dobijemo generacije koje mogu da prepoznaju šta je to važno za identitet naroda, ali i za formiranje ličnosti", rekla je Ćućićeva, koja je večeras u banjalučkoj Osnovnoj školi "Branko Radičević" prisustvovala programu obilježavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika.

Ona je napomenula da su značajni srpski pisci svoja najveća djela pisali ćirilicom i za njih dobijali međunarodne nagrade, te da od njih treba svi da uče.

Međunarodni dan maternjeg jezika obilježava se 21. februara sa ciljem podizanja svijesti o značaju maternjeg jezika i multilingvizma.

Ovaj dan je uspostavio Unesko 1999. godine na prijedlog Bangladeša, a obilježava se od 2000. godine.

  • 10:40 Teletrgovina

    Teletrgovina

  • 10:55 Serija: Istine i laži (12+)

    ''Serija, koja je doživljela veliki regionalni uspjeh, i dalje je na samom vrhu gledanosti, u vama će sigurno izmamiti najiskrenija osećanja, a preprekama, dinamikom i napetim razvojem sudbina likova, 'kupiće vas' i postati vaša omiljena domaća serija.

  • 11:40 Teletrgovina

    Teletrgovina

  • 11:55 Vijesti

    Prvi pregled najvažnijih vijesti iz zemlje, regiona i svijeta.

  • 12:00 Serija: Mućke (12+) (R)

    ' Serija 'Mućke' legendarna je britanska komična serija u režiji Džona Salivana, koja je od 1981. do 1991. godine doživjela sedam sezona i nekoliko posebnih izdanja.

  • 12:30 Agrar (R)

    ''Agrar (R)