U skladu sa nadležnostima Agencije za bankarstvo Republike Srpske, a u cilju očuvanja stabilnosti bankarskog sektora, Upravni odbor Agencije za bankarstvo Republike Srpske je na sjednici održanoj 25.09.2024. usvojio nekoliko odluka koje će dodatno ojačati bankarski sektor u cjelini.
Prva odluka je Odluka o privremenim mjerama za odobravanje olakšica fizičkim licima za izmirenje kreditnih obaveza, kojom se propisuju privremene olakšice fizičkim licima u procesu izmirenja kreditnih obaveza, a donesena je s ciljem ublažavanja negativnih ekonomskih posljedica uzrokovanih otežanim uslovima poslovanja privrednih društava koja su pogođena teškom ekonomskom situacijom i kojima je ograničeno poslovanje. Odlukom su definisane posebne mjere koje se mogu odobriti fizičkim licima (moratorijum, odnosno odgoda u otplati kreditnih obaveza na definisani period, uvođenje grejs perioda za otplatu glavnice kreditnih obaveza u slučaju kredita koji se otplaćuje anuitetno, produženje krajnjeg roka za otplatu, prilagođavanje plana otplate srazmjerno smanjenju izvora za otplatu ili nekom drugom relevantnom parametru koji odredi banka).
Druga odluka je Odluka o privremenoj mjeri očuvanja kapitala banke, kojom Agencija za bankarstvo Republike Srpske ide u pravcu jačanja kapitalne osnove banaka u uslovima ekonomske nestabilnosti, gdje se uvodi obaveza podnošenja zahtjeva od strane banke i davanje saglasnosti od strane Agencije za isplatu dobiti ostvarene u prethodnoj poslovnoj godini, sa glavnim ciljem povećanja otpornosti banke na finansijske šokove, očuvanja stabilnosti bankarskog sektora te održavanja ukupne stabilnosti finansijskog sistema Republike Srpske.
Treća odluka je Odluka o Izmjenama Odluke o privremenim mjerama za ograničavanje izloženosti s ciljem ublažavanja rizika koji proističe iz izloženosti prema stranim centralnim vladama i centralnim bankama usljed poremećaja na globalnim finansijskim tržištima. Agencija je kroz praćenje primjene i efekata ove odluke prepoznala potrebu za dodatnim ograničavanjem ulaganja banaka iz Republike Srpske na globalnim finansijskim tržištima, kako bi banke, u slučaju potencijalnih rizika, nastavile nesmetano i u kontinuitetu da finansiraju rast privredne aktivnosti Republike Srpske.