Američki državni dug je u septembru dostigao novi rekord – 33 biliona dolara, a početkom oktobra je u jednom danu porastao za 275 milijardi dolara što je za tri odsto više od ukupne zaduženosti Rusije.
Ruski ministar finansija Anton Siluanov kaže da je Američki državni dug visok zbog nekontrolisane emisije dolara.
"Dug SAD je zaista veliki, ali problem je u tome što oni sami štampaju novac i kupuju ga, kupuju obveznice Sjedinjenih Država, jer još žive u paradigmi da je dolar pouzdana valuta", objašnjava Siluanov.
On napominje da valuta ne može biti pouzdana uz nekontrolisanu emisiju i objašnjava da zbog toga raste dug.
"To odvlači rashode budžeta, uključujući sredstva za servisiranje duga. Kamate rastu, manje je novca za tekuće obaveze i potrebe države", kaže Siluanov.
Ministarstvo finansija SAD je prošle nedjelje saopštilo da će pozajmiti 776 milijardi dolara u posljednjem kvartalu ove godine. Ovo je najveći iznos koji je američka vlada ikada pozajmila tokom četvrtog kvartala, prenosi ”Si-Еn-Еn”. Iako je u pitanju neslavni rekord, moglo je biti i gore. Ta suma je ipak za 76 milijardi dolara niža od avgustovske procjene Ministarstva finansija zbog toga što je naplata poreza u oktobru bila veća nego što se očekivalo.
U saopštenju se dodaje da će Vašington u prvom kvartalu 2024. godine vjerovatno pozajmiti 816 milijardi dolara, što takođe predstavlja rekordan nivo zaduženja za prvi kvartal. U trećem kvartalu ove godine su SAD pozajmile 1,01 biliona dolara, za 277 milijardi dolara više nego što se očekivalo u majskoj procjeni. Kako prenosi ”Si-Еn-Bi-Si”, američka vlada je nedavno saopštila da će budžetski deficit za 2023. godinu biti oko 1,7 biliona dolara.
Podsjetimo, u januaru je premašena zakonska granica američkog duga, koja je iznosila 31,4 biliona dolara. Kao rezultat toga, Ministarstvo finansija bilo je prinuđeno da preduzme hitne mere. Posljednjih mjeseci američka administracija pozvala je Kongres da poveća limit duga. Republikanci koji kontrolišu Predstavnički dom složili su se da podignu gornju granicu duga uz značajna smanjenja budžeta.
Američki predsjednik Džozef Bajden potpisao je nacrt zakona o povećanju gornje granice državnog duga, koji je Kongres odobrio 3. juna. Novo ograničenje biće dostignuto do 2. januara 2025. godine. Kako je Bajden naveo, ova inicijativa je spriječila ekonomsku krizu i kolaps Sjedinjenih Država.
Sporazum, koji će obezbjediti 886 milijardi dolara za odbranu, 121 milijardu dolara za zdravstvenu zaštitu veterana i 637 milijardi dolara za druge programe koji se ne odnose na odbranu u fiskalnoj 2024. godini (počevši od 1. oktobra) Senat je odobrio 1. juna, a Predstavnički dom 31. maja, prenosi RT.