Jedan mladić iz BiH privremeno se nalazi u Švajcarskoj gdje je prošetao poznatim trgovačkim centrom i pokazao cijene u tamošnjim trgovinama.
Ovo je bio njegov način da utješi ljude sa ovih prostora i pokaže koliko se zaista razlikuju cijene na policama. Pratiocima na TikToku u videu je pokazao cijene voća i povrća, te koliko se razlikuju od cijena u BiH.
“Da bi ovdje kupio paprike moraš biti multimilioner, kilogram košta 10 evra. Pa ja u Kaknju imam dva plastenika, mogli smo biti milijarderi. Klementina je šest i po franaka, to je tri i po evra po kilogramu. Limun je jedino okej, mango je tri evra, ali jabuke… Ja kući imam 48 stabala, jedna vrsta košta dva i po evra, druga evro i po, ali mi ovo bacamo ljudi moji. Rakiju od njih pravimo, a ovdje tri evra kila. Sa druge strane, 100 grama piletine je tri evra”, rekao je Ajdin.
Njegove pratioce ova informacija nije baš utješila budući da su svjesni kolike su plate u Švajcarskoj. Smatraju da s obzirom na to Švajcarci te skupe cijene ni ne osjete na svojim džepovima.
“A zarade 5.000 evra, mani se te priče”, “O čemu ti pričaš, moj brat živi u Cirihu, radi izolacije stanova i ima 7.000 franaka platu”, “Pa da zarađujem 20.000 evra ne može mi biti normalno da je kilogram paprike 10 evra”, poručuju mu.
Razlika u prosječnim godišnjim neto primanjima širom Еvrope je zapanjujuća, ocjenjuje "Еuronjuz". Lani se prosječna godišnja zarada kretala od 85.582 evra u Švajcarskoj, što je znatno više od bilo koje druge zemlje u regiji. Među 32 zemlje Hrvatska je lani bila na 28. mjestu s prosječnom platom osobe bez djece od 12.330 evra.
Prosječna godišnja neto plata izračunava se tako da se od bruto godišnje plate oduzmu porezi na dohodak i doprinosi za socijalno osiguranje te dodaju porodični dodaci. Različite porodične situacije, poput samca i broj uzdržavane djece, utiču na neto zaradu.
Nakon Švajcarske, Island i Luksemburg imaju prosječnu platu od 53.885 evra, odnosno 49.035 evra. Norveška i Holandija takođe zabilježe neto zaradu veću od 45.000 evra. Prosječna neto plata u ЕU iznosila je 28.217 evra, pri čemu je 14 zemalja rangirano iznad prosjeka, a 18 ispod.