Ocjena ekonomista

Pad cijena nekretnina, liči li na 2008. godinu?

  • Izvor: B92
  • 11.10.2023. 13:39

Еkonomisti Američke banke zasad odbacuju zabrinutost u vezi s padom cijena nekretnina poput onog koji se dogodio u velikoj krizi 2008. godine. Oni smatraju da situacija više podsjeća na osamdesete godine prošlog vijeka, što je pojednako loše.

Za razliku od 2008. godine, nema dokaza o prekomjernoj gradnji ili prekomjernom zaduživanju stanovništva. Trenutno se tržište nekretnina više suočava s posljedicama stroge monetarne politike, slične onoj iz osamdesetih godina, prenosi tportal.

Međutim, postoje neke ključne razlike, ali glavna poruka analitičara Američke banke je da pred nekretninskim tržištem i dalje naporan put.

Njemačkoj potrebni stranci:

Njemačkoj potrebni stranci: "Hitno..."

"Gledajući na prethodne recesije, smatramo da su osamdesete godine dvadesetog vijeka bolje poređenje za današnje tržište nego što je bila kriza na tržištu nekretnina 2008. godine", napisali su Džeseo Park i Majkl Gapen, američki ekonomisti. Ipak, dodaju da su "s obzirom na vjerovatnost dužeg zadržavanja viših kamatnih stopa, oprezni u vezi s mogućim turbulencijama koje slijede".

U godinama prije 2008. godine, Amerika je bila u građevinskom zanosu, što je dovelo do 'viška izgradnje', napisali su.

Izvučeni ostaci tijela nastradalih u podmornici Titan

Izvučeni ostaci tijela nastradalih u podmornici Titan

Iako se gradnja kuća povećala tokom prošle godine, daleko zaostaje za tempom kojim su građevinci imali od 2000. do 2006. godine.

Krediti građanima takođe su se u tom periodu daleko lakše odobravali kako bi se podstakla američka ekonomija nakon terorističkih napada 11. septembra.

"Dug domaćinstava je činio 65 odsto raspoloživog dohotka u drugom tromjesečju 2023. godine, dok je 2008. dug stanovništva bio jednak raspoloživom dohotku", dodaju ekonomisti Bank of America.

Pristojnost

Pristojnost "na nivou": Komšić ambasadorku Izraela nazvao budalom

Tvrde da se današnji uslovi mogu uporediti s osamdesetim godinama zbog visoke inflacije, koja je tada dosezala čak 15 posto.

Kako bi suzbili rast cijena, centralna banka FЕD povećala je referentne kamate s devet na čak 18 posto, što je jako naštetilo tržištu nekretnina jer je generacija bejbi bumera krenula s kupovinom svojih prvih stambenih nekretnina.

Kao što su tad skočile kamate na kredite, tako su i sad prosječne kamate na stambene kredite skočile na 7,49 posto što je pogodilo generaciju milenijalaca.

Stiže jesenje pomračenje: Samo jedan znak će imati uspjeha

Stiže jesenje pomračenje: Samo jedan znak će imati uspjeha

Gledajući unaprijed, bankari i dalje očekuju ograničenu dostupnost nekretnina, visoke cijene i nedostatak radne snage kao izazove koji će potrajati neko vrijeme. Pristupačnost i dalje predstavlja problem jer rast cena nekretnina i dalje nadmašuje rast prihoda.

"Držite se čvrsto, biće turbulentno", zaključili su ekonomisti.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: