Loše vijesti za Šolca

''Politiko'': Njemačka se suočava sa četiri jahača ekonomske apokalipse

  • 19.09.2024. 14:01

Nijemci se upravo suočavaju sa četiri jahača ekonomske apokalipse u vidu egzodusa velike industrije, demografske slika koja se naglo pogoršava, urušene infrastrukture i nedostatka inovacija, piše "Politiko".

Tokom posljednjih godina, Nijemci su bili zaokupljeni migracijama i sukobom u Ukrajini, a za to vrijeme njihova ekonomija je tiho implodirala, dodaje ovaj list. Еkonomske slabosti podstiču strahovanje da će ova zemlja suočiti sa političkim ekstremizmom.

Njemačka izdvaja 100 miliona evra za ukrajinsku energetsku infrastrukturu

Njemačka izdvaja 100 miliona evra za ukrajinsku energetsku infrastrukturu

Еkonomski problemi su sada u prvom planu. To su loše vijesti za kancelara Olafa Šolca i njegovu "semafor koaliciju". Čak i prije nedavnih ekonomskih problema, Šolc se suočio sa najnižim ocjenama povjerenja koje je dobio neki njemački lider. Najniži nivo povjerenja tokom šesnaestogodišnje vladavine Angele Merkel bio je 40 odsto, dok je Gerhard Šreder dosegao dno sa 24 odsto. Šolc će ove nedjelje doživjeti vjerovatno još jedno poniženje: pobjedu desnice na regionalnim izborima u Njemačkoj, u njegovoj matičnoj državi Brandenburg. Šolcova Socijaldemokratska partija (SPD) vlada Brandenburgom od ujedinjenja Njemačke.

Međutim, ankete pokazuju da sada vodi desničarska partija Alternativa za Njemačku (AfD), a pitanje je da li će njegova oslabljena koalicija uopšte potrajati do sljedećih saveznih izbora.

Radnici gube strpljenje: Zaposleni u kafeterijama i restoranima širom Njemačke stupaju u štrajk

Radnici gube strpljenje: Zaposleni u kafeterijama i restoranima širom Njemačke stupaju u štrajk

Njemačka ekonomija je u krizi

Prije 15-ak godina, Njemačka je izgledala kao da je pronašla magičnu formulu za prosperitet. Sa industrijskom bazom, zasnovanom na tehnologijama iz 19. vijeka, Njemačkoj je sve teže da ostane konkurenta. Kompanije "Tesla" sada vrijedi više od četiri puta više od njemačke automobilske industrije, a tu je i sve moćnija Kina.

Izgleda da se Njemačka sada suočava samo sa lošim vijestima: američki gigant u proizvodnji čipova "Intel" objavio je da zamrzava planiranu investiciju, vrijednu 30 milijardi evra. Investicija, koja je trebalo da donese 3.000 radnih mjesta, bila bi najveća investicija neke strane kompanije u istoriji Njemačke.

Ova vijest je uslijedila nakon vijesti da "Folksvagen", po prvi put u svojoj 87-godišnjoj istoriji, razmatra zatvaranje fabrika u Njemačkoj. Ovo je potreslo Njemačku, suočavajući je sa činjenicom da se nalazi u produženoj stagnaciji koja je počela 2020. godine.

Nova kriza drma Njemačku: ''Folksvagen'' otpušta do 15.000 radnika?

Nova kriza drma Njemačku: ''Folksvagen'' otpušta do 15.000 radnika?

Еkonomski izgledi Njemačke mogu da budu samo mračniji. Kao što je nedavno saopštio ekonomski institut "Ifo": "Njemačka ekonomija je u krizi." Pored brzog starenja društva i niske produktivnoste, zemlja je teško pogođena i padom domaće potrošnje.

Njemačka industrija pogođena je sukobom u Ukrajini, koja joj je onemogućila pristup jeftinom ruskom gasu. U Duizburgu, kompanija "Tisen Krup", nekadašnji šampion u proizvodnji čelika, bori se da nekako opstane, uprkos obećanim subvencijama nemačke vlade od oko dvije milijarde evra.

Životni standard u Njemačkoj u slobodnom padu!

Životni standard u Njemačkoj u slobodnom padu!

Cilj vlade je da Duizburg pretvori u centar za "zeleni čelik", zamjenjujući dosadašnje peći na ugalj. Njemačka industrija čelika zapošljava oko 80.000 radnika, ali većina proizvođača je smanjila proizvodnju zbog prezasićenja, izazvanog slabošću nemačke automobilske automobila, konstatuje "Politiko".

Prije nekoliko mjeseci se činilo da stvari teško mogu da se pogoršaju za SPD. Na evropskim izborima u junu, ova stranka je tokom više od jednog vijeka pretrpjela najgore izborne rezultate. Na državnim izborima na istoku Njemačke, stranke iz koalicije koju predvodi SPD pretrpjele su težak poraz.

Lider Hrišćansko-demokratske koalicije Fridrih Merc nedavno je izjavio: "Želimo i moramo da ostanemo industrijska zemlja."

Ali, imajući u vidu strukturne probleme sa kojima se suočava njemačka privreda, preokret u njemačkoj industriji je malo vjerovatan. Izgleda da je vrijeme da Nijemci počnu da se mire sa padom svoje nekad velike ekonomije, zaključuje "Politiko", a prenosi RT Balkan.

Pratite nas i putem Vibera