Kada je od mene uzimao novac Branislav Zeljković se ponašao opušteno. Atmosfera u stranci je bila potpuno relaksirana, nonšalatna, niko nije imao strah da bi policija mogla pratiti tu isporuku novca!
To je na nastavku suđenja u predmetu ”Korona ugovori” ispričao optuženi Saša Marković, odgovarajući na dodatna pitanja tužilaštva.
”Meni je to bilo veoma neugodno iskustvo. Tako nešto sam prvi put radio i loše sam se osjećao”, rekao je Marković.
Odbrana ga je upitala da li je onda zbog svega zatražio pomoć psihologa ili psihijatra i odgovor je bio negativan, uz objašnjenje da se to odvijalo tokom pandemije korona virusa, kada je sve bilo zatvoreno.
Svjedočenje obara rekorde
Maratonsko svjedočenje vlasnika agencije ”Travel for fan” ni danas nije okončano i biće nastavljeno na narednom pretresu jer Zeljkovićeva odbrana nije završila sa direktnim ispitivanjem. Po svemu sudeći ovo svjedočenje će ući u anale Okružnog suda u Banjaluci kao jedno od najdužih, budući da je na njega dosada potrošeno gotovo 15 radnih sati i pet ročišta.
Kao i na ranijim pretresima suđenje su ponovo obilježili prigovori i rasprave u koju su bili uključeni Zeljkovićev branilac Jadranka Ivanović, predsjednik vijeća Dragan Uletilović i tužilac Sanja Tadić Stojisavljević. Sve je započelo prigovorom Ivanovićeve na dokaze koje je sudu preuranjeno dostavio Markovićev branilac Nemanja Radusinović, a radilo se o odštampanim mejlovima Markovićeve komunikacije sa Institutom za javno zdravstvo Republike Srpske, dobavljačima ili posrednicima u nabavci maski i medicinskih odijela.
Ivanovićeva je tvrdila da ti dokazi nisu u formi i obliku koje zakon predviđa, te da njihova autentičnost nije potvrđena i da ih tužilaštvo nije ni istraživalo. Tražili su da se mejlovi pribave ili sa servera Instituta ili sa izuzetog laptopa. Radusinović je pojasnio da je to forenzička kopija tužilačkih dokaza izvučenih iz Markovićevog telefona, navodeći da su mejlovi u dva navrata izuzimani od optuženog.
Tužilac Tadić Stojisavljević je rekla da nije tačno da mejlovi nisu istraživani, navodeći da je sve pohranjeno na hard disku, a da će autentičnost potvrditi policijski službenik i vještak koji je za to bio zadužen.
Opstrukcije u analizi mejlova
Ivanovićeva je uzvratila da nije vještačen sadržaj mejlova, te da Markovićeva odbrana prikazuje samo komunikacije koje im odgovaraju. Tokom rasprave, tužilac se požalila da su tokom istrage imali ”opstrukcije iz Uprave za organizovani i teški kriminalitet MUP-a Republike Srpske”, jer zbog obimnosti navodno nisu željeli da analiziraju sve što im je dostavljeno, najavljujući da će analitičare pozvati za svjedoke.
Odbrana je danas objelodanila i da se Markovićeva agencija ”Travel for fan” u sporno vrijeme nalazila na dvije lokacije u lokalu TC ”Еmporium”, te u stanu u Novom Boriku, koji tokom istrage uopšte nije pretresen, što je i svjedok potvrdio. Na pitanje da li su policija i tužilaštvo znali za tu lokaciju Marković je odgovorio da jesu, ali mu nije bilo poznato zašto ta lokacija nije pretresena.
IJZ bio dužan da provjerava robu
Zeljkovićeva odbrana je ponovo nastojala da prikaže da je Marković u posao sa IJZ ulazio a da nije imao sredstava na računu, da nije imao prevoz, ugovor, direktnu vezu sa proizvođačem robe, za koju tvrde da nije imala ni sertifikat. Tvrdili su da se Marković ponašao kao da je imao sve, čime je obmanjivao Institut i više puta su tražili da dokaže pojedine navode iz svojih mejlova.
Na sve je reagovala i tužilac Sanja Tadić Stojisavljević navodeći da svjedok imao pravo da nudi robu na koji god način je želio, te da je proslijeđivao mejlove i ponude koje je dobijao iz Kine ili Turske, a da je IJZ bio dužan da provjeri šta nabavlja.
Podsjetimo, optuženi Marković s tužilaštvom pregovara o priznanju krivice pa je u sudnici ranije svjedočio da je Zeljkoviću isplatio 250.000 KM mita koje mu je u kešu nosio u prostorije Ujedinjene Srpske.
Optužnica Zeljkovića tereti za primanje mita i zloupotrebu službenog položaja, a Markovića za davanje mita.
Optuženi su još i direktor firme "Prokontrol " Slavko Bojić za pomaganje u zloupotrebi službenog položaja, bivši direktor "Sineks laboratorije" Sani Crljić za pomaganje i direktor "Promedinga" Dragan Dubravac za zloupotrebe u postupku javne nabavke.
Suđenje se nastavlja 25. oktobra.