Potraga za dvogodišnjom Dankom Ilić iz Bora ušla je u deveti dan, a nakon objavljivanja snimka na kom je možda nestala djevojčica, istraga ide u više pravaca.
U istragu se uključio Interpol, bečka i slovenačka policija.
U pitanju je žuta Interpol potraga, odnosno potraga za nestalim licima. U ovom slučaju, podaci se mogu mijenjati na svakih sat vremena, odnosno mogu biti ažurirani.
Nadležni su i dalje u Banjsko polju, a jutros je policija krenula u opsežnu akciju sa psima tragačima na mjestu gdje je Danka posljednji put viđena.
Ispred stana u Boru u kom živi porodica Ilić skinuta je sigurnosna kamera koja je snimala dio zgrade baš ispred njihovog stana.
I dok cijela Srbija i region čekaju nove informacije u slučaju nestale Danke, nadaju se srećnom ishodu i brzom kraju agonije koja traje već devet dana, austrijska policija je objavila nove fotografije žena sa snimka i djevojčice.
Privatni detektiv Braca Zdravković za "Еspreso" kaže da u slučaju nestanka dvogodišnje djevojčice iz Bora ima više nelogičnosti.
"U ovom slučaju ima više nelogičnih detalja, koji se takođe mogu posmatrati i kao logični zavisno iz kog ugla se gleda. Kad radite u policiji vi ste navikli da stvari ne gledate iz svog ličnog ugla već iz ugla onoga sa kim razgovarate, navikli ste da umijete da se konektujete na nečiji misaoni tok pa da iz toga izvučete neke pretpostavke koje mogu dovesti do rješenja nekog slučaja", naveo je Braca.
Istakao je i da ne može u potpunosti da isključi otmicu, iako su za nju jako male šanse u seoskoj sredini, gotovo minimalne.
"Ljudi na selu su teritorijalni, oprezni i ne može ništa da im promakne: ni strana osoba, ni nepoznat auto, pa čak ni broj registarskih tablica", kaže on.
Nakon pojavljivanja snimka na kom je možda mala Danka, istraga ide u više pravaca ali se i dalje pretražuje Banjsko polje.
Kako su mediji prenijeli, jutros se tamo uputila dodatna patrola policije, crni kombi i marica.
Zanimalo nas je da li to znači da je isključena mogućnost da je na snimku zaista Danka ili se tokom potrage za nestalima akcenat uvijek stavlja na lice mjesta gdje su nestali, bez obzira na to koliko je vremena prošlo i situacije u kojima je teren više puta detaljno pretražen.
"Istrage ovakvog tipa uvijek se rade u više pravaca i paralelno sve do onog momenta dok jedna linija istrage ne pokaže neki konkretan rezultat ili jasan trag. Ukoliko se policija ponovo vratila na mjesto nestanka i nije ga odbacila, to bi trebalo da znači da je Danka zaista tu i nestala, a ne na nekom drugom mjestu. Nije isključena ni mogućnost da je djevojčica na snimku Danka, ali ja lično u to ne vjerujem iz više razloga", naglašava Zdravković za "Еspreso".
Protok vremena u slučaju nestale djevojčice (2) iz Bora je veliki, a snimak iz Beča dodatno je "podgrijao" javnost u Srbiji, regionu ali i u dijelu Zapadne Еvrope.
Bečka policija se uključila u čitav slučaj i tragaju za Rumunkama koje su navodno na snimku.
Postoje razne metode utvrđivanja identiteta snimljenih osoba, ali se policija iz Austrije i dalje ne oglašava sa konkretnim informacijama.
"Između djevojčice na snimku i male Danke postoji zaista zapanjujuća sličnost. Međutim, razlika je u obliku očiju, koliko sam ja mogao da primijetim. Rumuni imaju specifične oči i na osnovu toga možete uvijek da ih prepoznate. Kad nestane punoljetna osoba, policija tačno zna na osnovu jedne cifre na ličnoj karti koliko ima njoj sličnih osoba u istoj državi. Kod djeteta je to teže, jer ono nema lična dokumenta. Međutim, jedine osobe koje sa sigurnošću mogu da kažu da li je to Danka ili nije su njeni roditelji, a njihov odgovor na ovo pitanje zvanično još uvijek ne znamo", istakao je privatni detektiv.
Odgovorio je i na pitanje da li objavljivanje snimka iz Beča na kom je navodno mala Danka štetno ili korisno u slučaju potrage za nestalim licima.
"Može biti korisno samo ukoliko se snimak preda direktno policiji. U ovom slučaju, koliko sam ja shvatio, snimak je kružio društvenim mrežama prije nego što je predat policiji. Osoba koja je snimala nije bila dosljedna, nije recimo ostala na tom mjestu i pratila te dvije žene sa djetetom do njihovog odredišta, iako su se one ponašale potpuno normalno. U ovakvim situacijama potrebno je da građani budu dosljedni", naglašava Zdravković za "Еspreso".
Putem medija, javnost u Austriji, Italiji, Švajcarskoj, Sloveniji i Rumuniji upoznata je sa slučajem nestale djevojčice iz Srbije. Da li to uskoro moglo donijeti konkretne rezultate ili barem neke pomake u istrazi?
"Beč je grad koji je u potpunosti pokriven policijskim kamerama, tako da sam siguran da će se uskoro pronaći dijete sa snimka kao i te dvije žene, ako nisu već i pronađene i čekaju se rezultati recimo DNK analize", kaže Braca.
On smatra da je i zdravstveni karton djeteta koje je nestalo važan činilac.
"U ovakvim slučajevima od posebnog značaja su lokalna policija i njihovi operativci, jer oni najbolje poznaju svoje sugrađane i njihov način razmišljanja i djelanja u određenim životnim situacijama. Nešto što je nama u Beogradu nezamislivo - u nekom udaljenom selu na drugom kraju države nije nezamislivo već očekivano. Zdravstveni karton djeteta koje je nestalo je veoma važan, jer on može da ukaže na neke zdravstvene ili psihičke probleme koji su i doveli do njegovog nestanka", kaže Braca Zdravković za "Еspreso".
Podsjetimo, nestala djevojčica ima smeđu kosu, braon oči, visoka je oko 85 centimetara. Na sebi je u trenutku nestanka imala maslinasto zelenu jaknu, ljubičaste pantalone i crne patike.