Branioci nekadašnjeg glavnog komandanta OVK i predsjednika samoproglašenog Kosova Tašima Tačija i ostalih optuženih šefova te paravojske žalili su se na odluku sudije za prethodni postupak koji je odbio da im ukine pritvor i odobri odbranu sa slobode.
Advokati Tačija, Jakupa Krasnićija i Redžepa Seljimija uložili su žalbe u sredu, 3. februara, dok je advokat Kadrija Veseljija to učinio dva dana ranije.
Povodom njihovih žalbi danas je predsjednica Specijalizovanih veća Kosova sa Sedištem u Hagu Ekatarina Trendafilova imenovala tročlani sudski panel koji će odlučivati o žalbama sve četvorice optuženih.
To su sudije Mišel Pikar, Kai Ambos i Nina Jrgensen, objavljeno je na sajtu Specijalizovanih vijeća.
Prije nego što panel donese odluku o žalbama, pozvaće Specijalizovano tužilaštvo Kosova da se o njima izjasni pisanim putem.
Sudija za prethodni postupak je 22. januara odbio zahtjev branilaca Tačija i ostalih za privremeno puštanje na slobodu, jer smatra da samo pritvorom mogu da se otklone rizici od njihovg bjekstva, opstrukcije postupka, uticanja na svedoke i činjenja novih krivičnih dela.
Branioci optuženih su tražili njihovo puštanje iz pritvora i odbranu sa slobode nudeći garancije da neće pobjeći, tražeći zamjenu pritvora za kućni pritvor i druge mjere, međutim sudija smatra da to nije dovoljno.
Tači i ostali su uhapšeni početkom novembra 2020. godine.
On je prethodno podnio ostavku i predao se haškom sudu.
Sva četvorica nekadašnjih šefova OVK su optuženi je za niz ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti i terete se za zločine širom 40 mesta za u kojima su ljudi neosnovano lišavani slobode, mučeni i ubijani, za koje im preti kazna doživotnog zatvora.
U optužnici Specijalizovanog tužilaštva Kosova se navodi da su krivična djela koja im se stavljaju na teret izvršena u periodu najkasnije od marta 1998. do septembra 1999. na više mesta na Kosovu, kao i u Kukešu i Cahanu, u sjevernoj Albaniji.
Prema navodima optužnice, ta dijela su izvršili pripadnici OVK protiv stotina civila i lica koja nisu bili aktivni učesnici u neprijateljstvima.
Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići snose prema optužbama individualnu krivičnu odgovornost, prema različitim oblicima krivične odgovornosti, za krivična dela izvršena u kontekstu nemeđunarodnog oružanog sukoba na Kosovu, koja su bila dio raširenog i sistematskog napada na osobe za koje se sumnjalo da su bili protiv OVK.