Ako dozvolite Ukrajini da izgubi od Rusije na bojnom polju, izbiće svjetski rat, smatra bivša guvernerka Južne Karoline u dva mandata i kandidatkinja za republikansku predsjedničku nominaciju za izbore 2024. Niki Hejli, dodavši da Kijev treba naoružavati da bi se "spriječio rat" "slanjem poruke" američkim rivalima.
"Kada Ukrajina pobijedi, to će biti poruka Kini u vezi sa Tajvanom, to će biti poruka Iranu koji hoće da napravi (atomsku) bombu, Sjevernoj Koreji koja testira balističke rakete, to će biti poruka Rusiji da je gotovo", rekla je ona.
"U najboljem interesu Amerike i naše nacionalne bezbjednosti je da Ukrajina pobijedi. Moramo to da završimo", dodala je ona.
A rat bi, tvrdi Hejli, mogao da se završi za jedan dan, ukoliko bi se Rusija povukla.
"Ako se Ukrajina povuče, suočićemo se sa svjetskim ratom", rekla je ona, precizirajući da je, da bi se to sprečilo, Kijevu potrebno mnogo oružja.
"Pobjeda Ukrajine je pobjeda svih nas, jer nam tirani tačno govore šta će da urade", nastavila je Hejli, tvrdeći da "Rusija kaže da su Poljska i Baltik sljedeći", ako Ukrajina padne.
"Ako se to dogodi, mi se suočavamo sa svjetskim ratom", ponovila je.
Iako se mnogo pisalo o mogućnosti da Rusija možda može da napadne Poljsku ili baltičke države, čak i većina američkih stručnjaka priznaje da je to malo vjerovatno. Invazija na bilo koju od tih zemalja bi pokrenula član 5, klauzulu o međusobnoj odbrani NATO-a, pretvarajući sukob koji su mnogi opisali kao posredni rat između Moskve i Vašingtona, u direktni rat između nuklearnih sila.
Hejli se brzo izdvojila po pitanjima spoljne politike od republikanskog lidera Donalda Trampa, koji je ranije ove godine rekao da su SAD, a ne Rusija, te koje treba da promjene režim, dok je Ron Desantis, umanjio značaj sukoba u Ukrajini kao "teritorijalni spor".
Ona je ponovo ismijavala ideju da Amerika ostane neutralna u sukobu, insistirajući da je "ovo rat za slobodu i u njemu moramo da pobijedimo".
Dok je Hejli bila američki ambasador u Ujedinjenim nacijama za vrijeme mandata Donalda Trampa, nije krila svoje intervencionističke sklonosti, čak je najavljivala neočekivanu rundu sankcija Rusiji koje je Bijela kuća potom morala da povuče. Ona je pozvala Bajdenovu administraciju da mjesecima popusti pred zahtjevima ukrajinskog predsjednika Vladimira Zelenskog za borbene avione F-16 i uvede još veće sankcije, insistirajući da je Vašington previše blag prema Moskvi.