Ambasador Velike Britanije u Meksiku navodno je otišao sa funkcije nakon što je ranije ove godine uperio oružje u jednog od saradnika.
Vjeruje se da snimak objavljen na društvenim mrežama, koji je prvobitno prenio Fajnenšel tajms, prikazuje Džona Bendžamina kako nišani saputnike u kolima, za koje se smatra da rade u ambasadi.
"Dileri droge u Meksiku svakodnevno ubijaju ljude, a on se usuđuje da se šali", stoji u postu na platformi Iks (bivši Tviter), gdje se procurjeli snimak pojavio.
Bendžamin za sada nije komentarisao navodni događaj, koji djeluje kao neslana šala.
Kancelarija za inostrane i poslove Komonvelta, odnosno britansko ministarstvo spoljnih poslova, saopštila je da su "svjesni incidenta" i da su "preduzeli odgovarajuće mjere", ali nisu komentarisali Bendžamina.
Ipak, na sajtu britanske vlade, on više nije naveden kao ambasador u Meksiku, a stoji da je tu funkciju obavljao"od 2021. do 2024. godine".
Snimak prikazuje čovjeka, koji liči na Bendžamina, kako drži oružje u automobilu i nišani saputnike.
U pozadini se čuje smijeh. Jedan od saputnika odaje utisak da mu je neprijatno kada se nišan okrene ka njemu.
Prije nego što je postao ambasador u Meksiku, Bendžamin je bio ambasador u Gani i Čileu.
Ima reputaciju nekonvencionalnog diplomate i bio je veoma aktivan na društvenim mrežama, a posebno na Iksu, gdje je imao veliki broj pratilaca.
Nerijetko je direktno odgovarao na pitanja pratilaca, posebno o afričkoj politici, fudbalu i rok muzici, odajući utisak pristupačnijeg čovjeka od većine ambasadora.
Strastveni obožavalac muzike, Bendžamin je podsticao velike britanske bendove i umjetnike da posjete Meksiko, a nerijetko ih je pozivao da ga posjete u njegovoj rezidenciji.
Decenijama je bio glavni kontakt Rolingstonsa u Kancelariji za inostrane poslove, pomažući im u pregovorima za koncerte širom svijeta.
Od kada je 2021. godine postao ambasador u Meksiku, posjetio je veći dio zemlje.
Vjeruje se da se incident, koji je procurio na društvene mreže, odigrao na jednom od putovanja u države Sinaloa i Durango, koje su pod kontrolom narko-kartela, te je grupa putovala sa obezbjeđenjem.
U Meksiku je prošle godine ubijeno više od 30.000 ljudi.
Zbog problema sa nasiljem, država ima veoma restriktivne zakone o oružju i jednu jedinu prodavnicu oružja, smještenu u vojnom kompleksu Meksiko Sitija.
Zbog toga je prizor ambasadora kako maše oružjem uznemirilo ne samo zaposlene u ambasadi, već i mnoge Meksikance.
Čini se da je putovanje na sever Meksika, koje je trebalo da bude rutinsko, označilo sramotan kraj veoma duge diplomatske karijere.