O stranim agentima

Bizarno: SAD prijete Gruziji sankcijama zbog zakona koji i sami imaju

  • 04.06.2024. 12:35

Portparol američkoj Stejt departmenta Metju Miler izjavio je da Sjedinjene Američke Države neće oklijevati da uvedu sankcije Gruziji zbog Zakona o transparentnosti stranog uticaja koji je juče stupio na snagu nakon što ga je potpisao predsjednik parlamenta Šalva Papuašvili.

Miler je na konferenciji za novinare rekao da su SAD "veoma zabrinute zbog zakona koji pomjera Gruziju sa njene demokratske putanje i koji bi mogao da stigmatizuje civilna društva i uguši slobodu okupljanja i govora".

On je podsjetio da je američki državni sekretar Еntoni Blinken najavio sveobuhvatno razmatranje odnosa sa Gruzijom, što će potencijalno ugroziti milione dolara koje ta zemlja dobija od SAD, kao i novu viznu politiku koja će uskoro stupiti na snagu, objavljeno je na sajtu Stejt departmenta.

Poslanici poništili veto predsjednice: Gruzija dobija zakon o stranim agentima!

Poslanici poništili veto predsjednice: Gruzija dobija zakon o stranim agentima!

Prema zakonu koji je juče stupio na snagu u Gruziji, od NVO koje primaju više od 20 odsto finansiranja iz inostranstva zahtijevaće se da se registruju kao "agenti stranog uticaja".

Vlada Gruzije tvrdi da je taj zakon neophodan kako bi se sačuvala transparentnost i spriječilo da se zemlja uvuče u konflikt sa Rusijom.

Dok zagovornici zakona ističu da će on poboljšati transparentnost medija, njegovi protivnici tvrde da će njegovo usvajanje naškoditi šansama Gruzije da se učlani u ЕU i NATO.

Nemiri u Gruziji zbog zakona o stranim agentima

Nemiri u Gruziji zbog zakona o stranim agentima

Protivnici gruzijski zakon porede sa ruskim Zakonom o stranim agentima, koji je usvojen 2012. godine. Međutim, oba zakona veoma liče na američki Zakon o registraciji stranih agenata iz 1938. (FARA), koji takođe zahtjeva od entiteta koji primaju novac iz inostranstva da objave izvore finansiranja.

Za razliku od američkog ekvivalenta, gruzijski zakon je liberalniji i samo predviđa novčane kazne u slučaju kršenja, za razliku od FARA, gdje prekršiocima prijeti i do pet godina zatvora u pojedinim slučajevima.

Usvajanje zakona pratili su masovni protesti opozicije i građana.

Pratite nas i putem Vibera