Opozicioni demohrišćani dobili su tridesetak odsto glasova na evropskim izborima u Njemačkoj, tek malo manje od tri vladajuće stranke u zbiru. Desničarska AfD druga najjača snaga.
Dojče vele navodi da je vladajuća koalicija, koju čine Socijaldemokratska partija Njemačke, Zeleni i Partija slobodnih demokrata, dobila je na evropskim izborima nešto jači šamar nego što se očekivalo, dok su demohrišćani očekivano najjača snaga.
Izlazne ankete su, tradicionalno odmah po zatvaranju biračkih mjesta u 18 časova, objavili i prvi i drugi program njemačke televizije i razlike su neznatne.
Prema ARD, Demohrišćani su dobili povjerenje 29,5 odsto birača, a druga je završila desničarska Alternativa za Njemačku (AfD), na čijem čelu je Alis Vajdel, sa 16,5 odsto.
Slijede socijaldemokrate (14), Zeleni (12), pa nova ljevičarska stranka Sare Vagenkneht (5,5), a potom Liberali (5) i posrnula Ljevica (2,8).
Kako na evropskim izborima nema cenzusa, čak i nešto manje od jednog procenta glasova može biti dovoljno da se ima bar jedan evroposlanik.
Na to mogu da računaju još minorne stranke na nacionalnom nivou: proevropski VOLT (2,8), konzervativni Slobodni birači (2,6), satirična Partija (1,8), Stranka zaštitnika životinja (1,4) i možda Еkološko-demokratska partija (0,8).
Upravo političarka Hrišćansko-demokratske unije Ursula fon der Lajen trebalo bi da, ukoliko u drugim zemljama ne bude prevelikih iznenađenja, nastavi da vodi Еvropsku komisiju.
Njemačka daje 96 od 720 poslanika Еvropskog parlamenta, više nego ijedna druga država.