Japanska policija danas je saopštila da je kineska hakerska grupa Mirorfejs povezana sa sajber-napadima koji su u posljednjih pet godina ciljali podatke o japanskoj nacionalnoj bezbjednosti i visokoj tehnologiji.
Nacionalna policijska agencija u Tokiju saopštila je da je analiza o ciljevima, metodama i infrastrukturi sajber-napada koje je navodno izvršio Mirorfejs od 2019. do 2024. godine pokazala da su to bili sistematski napadi povezani sa Kinom, u cilju krađe podataka o japanskoj nacionalnoj bezbjednosti i naprednoj tehnologiji, prenosi AP.
Kako se navodi, mete tih napada su bila ministarstva spoljnih poslova i odbrane Japana, japanska svemirska agencija, kao i pojedinci, uključujući političare, novinare, privatne kompanije i trustove mozgova u vezi sa naprednom tehnologijom.
Stručnjaci su u više navrata izražavali zabrinutost zbog ranjivosti sajber-bezbjednosti Japana, posebno zbog jačanja odbrambenih sposobnosti i bliže saradnje sa SAD.
Mirorfes je navodno slao mejlove sa prilozima koji sadrže viruse ciljanim organizacijama, koristeći ukradene identitete, navodi policija.
U imejlovima su kao predmet često korišćeni nazivi kao ''Savez Japan-SAD", ''Tajvanski moreuz'', ''Rusko-ukrajinski rat“ i ''Slobodan i otvoren Indo-Pacifik“, a navodno je bila uključena i pozivnicu za studijski panel, reference i listu panelista.
Dalje, kineski hakeri su navodno ciljali japanske organizacije u oblastima vazduhoplovstva, poluprovodnika, informacija i komunikacija od februara do oktobra 2023, koristeći slabosti u virtuelnim privatnim mrežama da bi dobili neovlašćeni pristup informacijama.
Kako se dodaje, napadnuti su i Japanska agencija za vazduhoplovstvo i istraživanje i luka u gradu Nagoji.
Nedavno je Japan erlajns bio pogođen sajber-napadom na gregorijanski Božić, uzrokujući kašnjenja i otkazivanje više od 20 domaćih letova.