Antun Mrdeža, srpski državljanin, trenutno je u fokusu međunarodnih istraga zbog sumnje da predvodi transnacionalnu kriminalnu mrežu koja se bavi švercom kokaina između Latinske Amerike i Еvrope. Interpol je izdao crvenu poternicu za njim, a najnovije vesti povezuju ga sa velikom zaplenom droge u Dominikanskoj Republici, a sumnja se da je pripadnik jedne od najopasnijih mafija u Italiji.
U aprilu 2025. godine, vlasti Dominikanske Republike zaplenile su 993 paketa kokaina na čamcu opremljenom satelitskim telefonom, pasošima i gotovinom.
Uhapšena su tri muškarca — dvojica iz Portorika i jedan iz Dominikanske Republike — za koje se sumnja da su radili za Mrdežu.
Paketi su bili skriveni ispod pramčane palube i sjedišta kokpita, obilježeni različitim logotipima.
Ko je Antun Mrdeža?
Antun Mrdeža je rođen u Hrvatskoj, ali sa značajnim "vezama" na Balkanu odavno je poznat italijanskim pravosudnim organima.
Njegova "karijera" započela je ranih 2000-ih, a 2007. godine je osuđen na 10 godina zatvora zbog trgovine drogom.
Međutim, 2015. godine mu je odobrena polu-sloboda: tokom dana je mogao da radi, dok je noću morao da se vrati u zatvor. I to ne bilo gdje — radio je upravo u Palati pravde u Milanu, gdje je bio zaposlen kao administrativni radnik.
Dok je radio u sudu, Mrdeža je imao pristup dokumentima istraga koje su bile u toku, posebno protiv članova jedne od najmoćnijih i najopasnijih mafijaških organizacija u Italiji - '"Ndrangete" i drugih organizovanih kriminalnih grupa.
Prema tužilaštvu, koristio je taj pristup kako bi pomagao kriminalcima: obavještavao ih je o istragama koje su protiv njih vođene, a u isto vrijeme nastavio da vodi trgovinu drogom.
Istrage su pokazale da je Mrdeža bio ključna figura u preprodaji velikih količina kokaina iz Južne Amerike ka Еvropi, u korist "Ndrangete".
Nakon što mu je polu-sloboda opozvana, Mrdeža je pobjegao iz Italije i nestao.
Italijanske vlasti izdale su za njim međunarodnu potjernicu, navodeći ga kao jednu od ključnih figura u mreži koja je djelovala između Italije, Balkana i Latinske Amerike.
Hapšenje u Medeljinu djelovalo je kao kraj njegovog bjekstva, ali spektakularna akcija pokazala je da i dalje ima podršku i resurse da izvede ovako organizovano bjekstvo.
Prema izvještajima, Mrdeža je uhapšen u Kolumbiji nakon što je ušao iz Punta Kane, Dominikanska Republika.
Takođe, kolumbijski mediji su izvještavali da je Mrdeža koristio lažni identitet italijanskog državljanina po imenu Nikola Boros, ali je nakon provjere utvrđeno da je riječ o srpskom državljaninu sa međunarodnom potjernicom zbog trgovine drogom.
Italija je podnijela zahtjev za njegovu ekstradiciju, ali je, dok je čekao deportaciju, uspio da pobjegne sa aerodroma Hose Marija Kordova u Medeljinu.
Tokom sprovođenja, zatražio je da kupi flašu vode, iskoristio trenutak nepažnje i pobjegao kroz kapiju 2, gdje ga je čekao luksuzni automobil.
Ovaj incident izazvao je administrativnu istragu u kolumbijskoj imigracionoj službi o mogućim propustima kolumbijskih imigracionih službenika. Kako je moguće da se osoba visokog rizika kreće skoro bez nadzora? Kako je moguće da pomoć stigne tako precizno i organizovano ispred aerodroma? Postoje sumnje da je neko iznutra pomogao u bjekstvu, ali zvanične potvrde za sada nema.
Mafijaška grupa "Ndranete"
Prema dostupnim informacijama, Ndrangeta je jedna od najopasnijih i najmoćnijih kriminalnih organizacija u Italiji. Ova kriminalna grupa potiče iz Kalabrije, na jugu Italije i nastala je u 19. vijeku kao lokalna kriminalna grupa koja je za cilj imala da kontroliše teritoriju. Na početku, to je radila putem nasilja i iznude, a vremenom je postala organizacija koja se bavi međunarodnim kriminalom.
Za razliku od drugih mafijaških organizacija, kao što je na primer Koza Nostra, Ndrangeta je organizovana "u velikoj mjeri" prema porodičnim vezama. Članovi ove grupe su povezani rodbinskim odnosima, a kriminalna grupa je napravljena od više manjih klanova koji djeluju autonomno, ali su povezani.
Ova grupa je označena kao jedna od najvećih svjetskih distributera kokainom. Imaju duboko ukorijenjene veze sa kriminalnim organizacijama u Kolumbiji, Peruu i drugim državama. Takođe, oni kontrolišu mnoge legalne industrije u Italiji poput građevinskih firmi, preduzetništvo i zemljoradnju.
Ndrangeta je poznata po modernijim metodama pranja novca - navodno, oni koriste legalna preduzeća i investicije u nekretnine, restorane i druge legalne biznise širom svijeta.
Sumnja se da se ova grupa bavi i krijumčarenjem ljudi, korupcijom...