Stav ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova je da predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik brani Dejtonski mirovni sporazum, a da se Zapad ponaša kao da je "u lovu" na Dodika, rekao je istoričar Aleksandar Raković, koji je u Sočiju razgovarao sa Lavrovom u okviru "Valdajskog kluba".
On je rekao i da je Lavrov istakao da, uprkos tome što Dodik radi na odbrani Dejtonskog mirovnog sporazuma, Zapad ga smatra remetilačkim faktorom jer Zapad ne poštuje dejtonsko ustrojstvo BiH.
Raković je naveo da je u razgovoru sa njim Lavrov rekao da Zapad koristi želju Srbije da uđe u ЕU da bi na nju vršio pritiske, kao i da postoji mogućnost da se Srbiji nametne da ne bude prijatelj Rusiji, jer će morati da sprovodi politiku koja je utvrđena u Briselu.
Prema njegovim riječima, Lavrov je naglasio da će Rusija ostati prijatelj Srbije čak i ako Srbija uđe u ЕU, te da je na Beogradu da odluči kojim će putem ići, ali da treba imati u vidu da samo Turska pregovara o pristupu ЕU duže od Srbije i da se treba upitati zašto je tako.
Kada je riječ o Kosovu i Metohiji, Raković je za "Politiku" rekao da Lavrov smatra da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić daje ispravne argumente, ali da zapadnjaci to ne prihvataju.
On je dodao da je Lavrov, komentarišući politički i vojni razvoj prilika u bivšoj Jugoslaviji i sve jače zapadne pritiske na Srbiju, Republiku Srpsku i Srbe u Crnoj Gori, naglasio da su Srbi narod sa slavnom istorijom, a da dupli standardi Zapada prema Srbima i Rusima pokazuju loš odnos Zapada prema pravoslavnim Slovenima.
Raković je naveo i da je Lavrov rekao da je sa bivšim predsjednikom Crne Gore Milom Đukanovićem bio prijatelj dok Đukanović nije postao oružje rusofobije, a bio je jasan i da pojam "zapadni Balkan" samo služi da pokaže kao je Balkan svojina Zapada.
Raković, koji je naučni savjetnik Instituta za noviju istoriju Srbije, kao ekspert je učestvovao na skupu "Valdajskog kluba" u Sočiju na kojem je ruski predsjednik Vladimir Putin rekao da se Srbi ne mogu pokoriti, ni potčiniti.
Raković je ocijenio da je Putin ovom izjavom htio da pošalje snažnu poruku i Srbima, ali i političkom Zapadu.
Raković je na ovom skupu postavljao pitanja Putinu i Lavrovu, a govorio je na jednoj od sesija o temi ruske civilizacije i pravoslavne civilizacije.
U okviru plenarne sjednice na kojoj je govorio Putin, Raković ga je upitao za mišljenje o rusko-srpskim odnosima, položaju Srba na Balkanu i o tome da li su Srbi i Rusi meta zbog pravoslavne vjere.