Snažan ciklon donio je katastrofalne poplave centralnoj Еvropi, Austriji, Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj i dijelovima Mađarske. Na pojedinim mjestima palo je i više od 400 litara kiše po kvadratnom metru.
Istovremeno, drastičan pad temperature donio je veoma jako zahlađenje, pa je na planinama vejao snijeg.
Snježna granica spustila se i na 1.000 metara nadmorske visine, a palo je od 20 do 80 centimetara snijega, lokalno i više, pri čemu je snijeg praćen orkanskim vjetrovima od 160 kilometara na sat, koji su stvarali višemetarske smetove i zatrpavali sve pred sobom.
Najobilniji snijeg pao je u Alpima, naročito u Alpima južne i zapadne Austrije, gdje je lokalno u višim dijelovima palo i do 2 metra snijega.
Snijeg je iznenadio sve, u mnogim predjelima poranio i dva mjeseca, a stigao je nakon nikad vrelijeg ljeta.
Inače, snijeg iznad 3.000 metara nadmorske visine moguć je i ljeti, ali ovog ljeta zabilježen je u Alpima Austrije iznad 3.000 metara, gdje snijega nije bilo više od 65 dana, uz temperature u plusu.
Jak i obilni snijeg i mećava blokirali su mnoge planinske predjele.
Snijeg i dalje pada u Alpima, a sada prijete i lavine. Pošto je riječ o veoma vlažnom snijegu, lavine prijete mnogim predjelima. Inače, interesantna je i veoma oštra granica između snijega i kiše.
Dakle, dok je u dolinama Alpa palo i više od 200 litara kiše, uz poplave, iznad 1.000 metara vejao je snijeg.
Drastično zahlađenje donijelo je pad temperature vazduha i Srbiji, i to za 20 stepeni.
Snijeg je prvo pao u planinama Slovenije, Hrvatske i BiH, a potom i u Srbiji.
Zabijelili su se viši predjeli Kopaonika, Golije i drugih planina iznad 1.500 metara nadmorske visine na jugozapadu Srbije.
❄️ Il neige encore dans les Alpes autrichiennes ce lundi avec des congères dépassant les 2 mètres dans les stations, comme ici à Obertauern. Un épisode historique en septembre ! (© Hotel Alpenland) pic.twitter.com/A7j6drm74U
— Météo Express (@MeteoExpress) September 16, 2024